Rozmowy prezydentów Polski i Czech w stolicy

Rozmowy prezydentów Polski i Czech w stolicy
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mh

Współpraca w UE, w tym w Grupie Wyszehradzkiej, a ponadto wspólne polsko-czeskie przedsięwzięcia w dziedzinie energetyki i transportu były tematami czwartkowej rozmowy w Warszawie prezydentów Polski i Czech Bronisława Komorowskiego i Milosza Zemana.

Czeski prezydent przebywa w Polsce z dwudniową, oficjalną wizytą na zaproszenie Komorowskiego. Polska stolica, po Bratysławie i Wiedniu, jest celem jego trzeciej podróży zagranicznej po objęciu 8 marca urzędu. W ramach prezydenckiej delegacji do Polski przyjechali także czescy przedsiębiorcy. Wizyta Zemana odbywa się krótko po wizycie premiera Czech Petra Neczasa w Warszawie.
"Cieszę się ze wspólnych poglądów na znaczenie Grupy Wyszehradzkiej i wspólną drogę w ramach integrującej się Europy w wielu kwestiach ważnych dla naszych państw, m.in. w trudnej, ale zwycięskiej batalii o poziom finansowania wielu zadań w nowej perspektywie budżetowej UE" - powiedział Komorowski na wspólnej z prezydentem Czech konferencji prasowej. 
Polski prezydent podkreślił, że Polska i Czechy mogą sobie pogratulować "dobrych efektów", które oba kraje uzyskały w trudnych negocjacjach o pieniądze europejskie. "Jestem przekonany, że potrafimy znaleźć takie projekty, które pozwolą sensownie i z dobrymi skutkami wydać te pieniądze w ramach współpracy polsko-czeskiej, w obszarze infrastruktury, biznesu i kultury" - dodał prezydent Polski.
Prezydent Czech podkreślił z kolei, że bardzo docenia, iż Polska potrafi łączyć interesy krajowe z interesami głębszej i dalszej integracji w ramach UE.
Jak mówił Zeman, rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła ponadto energetyki i transportu. "Prezydent Komorowski kładł większy nacisk na energetykę, ja rozmawiałem trochę szerzej o temacie infrastruktury transportowej" - zaznaczył czeski prezydent. 
Prezydenci byli pytani o perspektywy współpracy naszych krajów w tych dziedzinach, w tym o sytuację polskiego koncernu paliwowego PKN Orlen, który w 2005 r. kupił większościowy pakiet akcji czeskiego holdingu chemiczno-paliwowego Unipetrol. 
W ostatnich miesiącach władze Orlenu narzekały na wysokie koszty prowadzenia interesów u naszych południowych sąsiadów. Czeski minister przemysłu Martin Kuba przyznał nawet otwarcie, że jego zdaniem sprzedaż czeskich rafinerii polskiemu koncernowi była błędem.
Zeman, odnosząc się do tej kwestii, podkreślał, że liczy na znalezienie pozytywnego rozwiązania biznesowych sporów polsko-czeskich. "Wspólnie z panem prezydentem Komorowskim doszliśmy do wniosku, że na pewno uda się w drodze wzajemnych rozmów te problemy rozwiązać i na pewno Orlen będzie nadal bardzo ważnym inwestorem w Republice Czeskiej" - oświadczył czeski prezydent.
Polski prezydent zaznaczył, że w tej sprawie ważne jest, by z jednej strony szanować interesy państwa czeskiego, a z drugiej także polskiego inwestora. "Niewątpliwie inwestycje czeskie w Polsce i polskie w Czechach mają szczególną rolę do odegrania jako element pogłębiający współpracę polityczną między naszymi krajami. Zasługują na szczególną troskę i przyglądanie się także przez czynniki polityczne, jeśli chodzi o zasady ich funkcjonowania" - ocenił Komorowski.
Polski prezydent zaznaczył też, że z Zemanem mają "absolutnie wspólny pogląd", że jednym z obszarów pogłębionej polsko-czeskiej współpracy może być i powinien być obszar energetyki. "Szczególnie budowanie nowych rozwiązań systemowych połączeń energetycznych pomiędzy naszymi krajami, a także krajami trzecimi" - ocenił Komorowski.
Według niego dzisiaj istnieje możliwość "bardziej odważnego i ambitnego" myślenia o tych zagadnieniach m.in. z tego względu, że licząca się część powiązań infrastruktury przesyłowej naszych krajów może być finansowana z pieniędzy unijnych.
"To pozwala na realizację połączeń zarówno gazowych, jak i elektrycznych, a także realizację bardzo ambitnych projektów, które obecnie są przedmiotem analizy rządów, na przykład w obszarze wspólnych rozwiązań energetycznych w obrębie Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział polski prezydent. Zdaniem Komorowskiego jest to niesłychanie interesujący i perspektywiczny zamysł.
16 czerwca w Warszawie dojść ma do podpisania mapy drogowej wspólnego rynku gazowego w Grupie Wyszehradzkiej. W kontekście Czech chodzi m.in. o rozbudowę polsko-czeskiego interkonektora gazowego. Polska i Czechy są też zainteresowane możliwie największą dywersyfikacją źródeł zasobów energetycznych; państwa te odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o budowę energetycznego i komunikacyjnego korytarza północ-południe.
Polski prezydent zwrócił ponadto uwagę, że sondaże opinii publicznej pokazują, iż Czesi budzą największą sympatię Polaków wśród wszystkich sąsiadów naszego kraju. "Jestem pewien, że to uda się przełożyć również na wymiar bardzo konkretnych form współpracy gospodarczej. Temu będzie służyło jutrzejsze polsko-czeskie forum gospodarcze w Warszawie" - przekonywał Komorowski.
W piątek Zeman wraz z polskim prezydentem wezmą udział w konferencji "Współczesność i rozwojowe trendy czesko-polskich stosunków gospodarczych", w której uczestniczył będzie także wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Głównymi tematami konferencji będzie rozwój infrastruktury i korytarzy transportowych jako impuls dla konkurencyjności przedsiębiorstw w Europie Środkowej oraz współpraca w energetyce.
Podczas konferencji prasowej prezydentów poruszono także kwestię kontrowersji, jakie pojawiły się wokół jakości eksportowanej do Czech polskiej żywności. Polski prezydent zapewnił, że zarówno on sam podczas wieczornej kolacji z czeskim prezydentem, jak i marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która wyda w czwartek oficjalny lunch na cześć czeskiego gościa, zadbają o to, by Zeman skosztował tylko i wyłącznie polskiej żywności. 
"Jestem głęboko przekonany, że i tym razem sprawdzi się zasada, iż apetyt rośnie w miarę jedzenia, w tym wypadku w miarę jedzenia polskich produktów" - powiedział polski prezydent.
Zeman podziękował Komorowskiemu za to, że ten bardzo szybko pogratulował mu wyboru na urząd prezydenta Republiki Czeskiej. "W czasie, gdy niektórzy czescy politycy powątpiewali i byli trochę zaskoczeni wynikami, otrzymałem gratulacyjny telefon z pańskiej strony" - powiedział, zwracając się do Komorowskiego. Jak dodał, w geście podziękowania za ten gest przyjaźni założył podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim krawat w polskich barwach narodowych.
Po południu prezydent Czech spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Jak poinformowała kancelaria szefa rządu rozmowa dotyczyła współpracy dwustronnej oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej, m.in. w takich dziedzinach, jak energetyka i transport. Zeman i Tusk poruszyli też kwestie związane z polską żywnością na czeskim rynku.
Z kolei w połowie maja w Warszawie odbyły się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, których wiodącymi tematami było bezpieczeństwo żywności i energetyka. Ustalono wówczas, że zostaną podjęte wspólne działania chroniące reputację produktów żywnościowych z obu państw. Premier Tusk zapowiadał wówczas wspólne polsko-czeskie kontrole i wspólne procedury bezpieczeństwa produktów żywnościowych. Przekonywał, że zarówno polska, jak i czeska produkcja spożywcza sytuują się bardzo wysoko w światowych rankingach.
W czwartek wieczorem w Pałacu Prezydenckim Zeman weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydawanym na jego cześć przez prezydenta Komorowskiego.
Natomiast żony prezydentów Polski i Czech, Anna Komrowska i Ivana Zemanova, odwiedziły w czwartek Żelazową Wolę - miejsce urodzenia Fryderyka Chopina; wysłuchały tam recitalu fortepianowego w wykonaniu uczniów państwowej szkoły muzycznej i spacerowały po parku otaczającym dom, w którym urodził się kompozytor. W piątek pierwsze damy odwiedzą Dom Dziecka Nr 2 im. dr. Janusza Korczaka i zwiedzą warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozmowy prezydentów Polski i Czech w stolicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.