Rozpoczęła się cisza wyborcza

Rozpoczęła się cisza wyborcza
Członek komisji wyborczej Małgorzata Bujalska przygotowuje szkolną salę, w której będzie mieściła się Obwodowa Komisja Wyborcza nr 72-76 w Gdańsku. Wybory odbędą się w najbliższą niedzielę, 9 października. (fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP / wm

Od północy z piątku na sobotę zaczęła obowiązywać cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania czyli do godz. 21 w niedzielę. Polacy odpoczną od kampanii - w tym czasie zabronione jest bowiem prowadzenie agitacji wyborczej oraz publikowanie sondaży wyborczych.

Zgodnie z prawem, kampania wyborcza musi zostać zakończona na 24 godziny przed dniem głosowania. Ponieważ wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę - cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek o godz. 24.00.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, od tego momentu zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej - w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

Warto przypomnieć, że agitacją wyborczą prawo nazywa "publiczne nakłanianie lub zachęcanie, do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego".

Media muszą pamiętać, że w czasie ciszy wyborczej nie można publikować sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych, przewidywanych wyników wyborów. Nie można też podawać wyników sondaży przeprowadzanych już w dniu głosowania.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny.

Kara za publikację sondaży przewidziana w Kodeksie wyborczym wynosi od 500 tys. do 1 mln złotych.

Jeśli głosowanie nie zostanie przedłużone, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.00 - w momencie zamknięcia lokali wyborczych. Wtedy media będą mogły podać pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentrnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęła się cisza wyborcza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.