Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Senatu

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Senatu
(fot. senat.gov.pl)
PAP / apd

W środę po godz. 10 Senat rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wysłuchają informacji o ubiegłorocznej działalności Sądu Najwyższego i Rzecznika Praw Dziecka.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii rozszerza listę zakazanych środków odurzających o kolejne tzw. dopalacze. W znowelizowanej ustawie do listy środków psychoaktywnych objętych kontrolą dodano mefedron i syntetyczne kanabinoidy. Sprzedawane jako "kadzidełka" kanabinoidy działają podobnie do marihuany. Mefedron, oferowany w Polsce m.in. jako "sól do kąpieli", ma działanie nieco podobne do metaamfetaminy. Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupić w Polsce w sklepach tradycyjnych i internetowych. Dopalacze są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie, nawozy lub jako legalna alternatywa zabronionych środków.

Senatorowie będą także debatować nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, która pozwoli na nakładanie mandatów za wykroczenia na drogach wewnętrznych położonych w nowo utworzonych oznakowanych strefach ruchu. Mają to umożliwić odpowiednie znaki, wprowadzone przez zarządcę lub właściciela terenu. Dotychczas obowiązująca ustawa pozwala na nieprzestrzeganie zasad ruchu na terenach wokół supermarketów, drogach wewnętrznych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Senat zajmie się również nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która wiąże się z przygotowaniami do Euro 2012. Skraca ona okres przechowywania zapisu z kamer, jeśli nie jest on potrzebny jako dowód, wprowadza również sankcje karne za złamanie zakazu wstępu na stadion - ma za to grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Dotychczasowa ustawa nie wprowadza sankcji za nieprzestrzeganie takiego zakazu.

DEON.PL POLECA

Senatorowie wysłuchają także informacji I Prezesa Sądu Najwyższego o działalności SN w 2009 roku oraz informacji RPD o działalności w 2009 roku - z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka. Izba ma także zająć się uchwałą ws. wyrażenia zgody na powołanie nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. 10 czerwca Sejm powołał na to stanowisko Irenę Lipowicz, kandydatkę PO.

Senat rozszerzył porządek obrad m.in. o nowelizację ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Ustawa umożliwia tworzenie Centrum Integracji Społecznej i Zakładu Aktywności Zawodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Senatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.