Ruchoma szopka we wrocławskim kościele

PAP / psd

Ponad 2 tys. drewnianych i plastikowych figurek tworzy największą na Dolnym Śląsku ruchomą szopkę, którą co roku w pełnej krasie można podziwiać w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu.

W centralnym punkcie szopki znajduje się kołyska z narodzonym Jezusem, kołysanym przez anioły. Jak podkreśliła siostra Szewczyk, umieszczenie Chrystusa w kołysce odróżnia wrocławską szopkę od innych. "Nie w żłóbku, lecz w kołysce leży narodzony Chrystus. To wskazuje na polski charakter szopki, ponieważ nasze dzieci właśnie w kołyskach układano do snu" - powiedziała zakonnica.

Na ekspozycji znajdują się również zabawki przyniesione przez dzieci oraz miniaturowe domki wykonane z drewna. Część figur ubrana jest w stroje regionalne m.in. łowickie i krakowskie. Jak podkreśliła siostra Szewczyk, szopka początkowo przygotowana z myślą o osobach głuchoniemych, dziś cieszy się olbrzymią popularnością wśród dzieci. – Przychodzą ją obejrzeć rodzice z dziećmi, ale również odwiedza nas dużo wycieczek szkolnych –  powiedziała siostra.

Szopka w pełnej krasie jest prezentowana w okresie świątecznym, wtedy też włączane są wszystkie elementy ruchome. W ciągu roku szopkę można objerzeć w skromniejszej formie. Ekspozycja, zdaniem siostry, nie będzie dalej rozbudowywana, ponieważ w kaplicy, w której się znajduje zaczyna brakować miejsca. – Dalszej rozbudowy mogą również nie wytrzymać silniki, które napędzają figury – powiedziała siostra.

DEON.PL POLECA

Na Dolnym Śląsku ruchome szopki znajdują się również m.in. w Bardzie i w Wambierzycach. Ta ostatnia, która powstała w poł. XIX w. jest najstarszą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruchoma szopka we wrocławskim kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.