70. Konkurs Szopek Krakowskich

70. Konkurs Szopek Krakowskich
Jubileuszowy, 70. konkurs Szopek Krakowskich rozpoczął się na krakowskim Rynku. (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / slo

Ok. 50 szopek wykonanych przez dorosłych i ok. 120 szopek autorstwa dzieci i młodzieży wzięło udział w 70. konkursie szopek krakowskich, który odbył się w czwartek na krakowskim Rynku Głównym. Wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę.

Prace, nie tylko z Krakowa, ale z różnych miast Polski, a także z Chicago, były najpierw prezentowane krakowianom i turystom przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Po odegraniu hejnału mariackiego ich autorzy przenieśli je w barwnym korowodzie do Pałacu Krzysztofory, gdzie, podczas trwających do czwartkowej nocy obrad, zostaną ocenione przez znawców sztuki, architektów i plastyków.

Jak poinformowała PAP kierownik działu folkloru i tradycji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Małgorzata Niechaj, wyniki konkursu 27-osobowe jury ogłosi w niedzielę.

Najczęściej pojawiające się motywy w zaprezentowanych w tym roku na Rynku pracach to Euro 2012 i tradycyjne motywy bożonarodzeniowe: narodziny Jezusa w stajence w Betlejem i wędrówka Trzech Króli. "Moją szopkę zacząłem robić w grudniu 2011 r. Elementy elektryczne w szopce pomógł mi zainstalować tata. W konkursie szopek krakowskich startuję po raz trzeci. Wiem, że konkurencja jest duża, ale mam nadzieję, że uda się mi zdobyć chociaż wyróżnienie" - powiedział w czwartek PAP 14-letni Arkadiusz Krawczyk z Nowej Huty.

Po ogłoszeniu wyników, szopki będzie można zobaczyć na wystawie w Pałacu Krzysztofory. Ekspozycja czynna będzie do 24 lutego.

Konkurs krakowskich szopek odbywa się zawsze w pierwszy czwartek grudnia, gdy szopkarze przynoszą swoje dzieła przed pomnik A. Mickiewicza na Rynku Głównym. Po prezentacji przenoszą je do Muzeum Historycznego, aby ocenili je jurorzy.

Szopki krakowskie to nie ubogie stajenki, lecz kolorowe budowle nawiązujące do architektury Krakowa, zaludnione przez postacie z Biblii, legend i historii. Wykonane są z tradycyjnych materiałów: kolorowej folii aluminiowej, bibułki, staniolu, kartonu i papieru. Sceny przy żłóbku często mają krakowskie akcenty - obok Świętej Rodziny tradycyjnymi bohaterami szopek są laleczki w regionalnych strojach, Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista, czasem pojawia się Pan Twardowski.

Do końca XIX w. wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść. W czasie świąt chodzili oni z szopkami po domach. Konkurs Szopek organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa kupuje niektóre szopki do swej kolekcji, która liczy obecnie prawie 300 obiektów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

70. Konkurs Szopek Krakowskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.