Ruda Śląska: Pożar w kopalni Bielszowice

PAP / im

Nikt nie ucierpiał w wyniku podziemnego pożaru, jaki wykryto w wyrobiskach kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. W strefie zagrożenia nie było górników - powiedział PAP dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.

Jak poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), w kopalni "Bielszowice" wykryto tzw. pożar endogeniczny, polegający na samozapłonie węgla. Takie pożary nie przejawiają się ogniem, ale podwyższonymi stężeniami gazów w atmosferze, a czasem także podwyższoną temperaturą lub zadymieniem.

W kopalni trwa akcja przeciwpożarowa, która ukierunkowana polega na gaszeniu wodą oraz przygotowania do ewentualnego otamowania rejonu ściany.

Otamowanie wyrobiska, czyli odizolowanie go od pozostałych chodników specjalnymi tamami przeciwybuchowymi jest najczęstszą metodą opanowania podobnych pożarów. Jak powiedział dyspozytor WUG, metodę taką stosuje się w sytuacji, gdyby nie udało się opanować zagrożenia samą wodą.

DEON.PL POLECA

- Gaszenie trwa czasami kilka tygodni. Na razie sytuacja jest pod kontrolą, pożar nie rozprzestrzenia się - powiedziała PAP rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

Okoliczności pożaru wyjaśnia Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach. Kopalnia "Bielszowice" należy do Kompanii Węglowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruda Śląska: Pożar w kopalni Bielszowice
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.