Ukraina: w kopalniach zginęło 21 górników

Ukraina: w kopalniach zginęło 21 górników
Ukraina: w kopalniach zginęło 21 górników (fot. EPA/PHOTOMIG )
PAP / ad

W dwóch wypadkach w kopalniach węgla w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, poniosło śmierć w piątek co najmniej 21 górników, a 16 uznano za zaginionych - poinformowały władze.

W wybuchu metanu w kopalni w Suchodilsku, w obwodzie ługańskim, zginęło na miejscu 16 górników, a jeden zmarł w szpitalu. Stan dwóch poparzonych jest ciężki, a dziewięciu górników uznano za zaginionych - poinformowało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

DEON.PL POLECA
Do eksplozji doszło ok. godz. 1 czasu polskiego, gdy w kopalni pracowały 252 osoby, w tym 28 bezpośrednio w rejonie wybuchu na głębokości 915 metrów.

Do drugiego wypadku doszło rano w kopalni w Makiejewce, w obwodzie donieckim, gdy na 14-15 górników spadła wieża szybu, którym porusza się winda górnicza. Według najnowszego bilansu zginęły tam cztery osoby, cztery zostały ranne, a siedem uważa się za zaginione.

W związku z wypadkami prezydent Wiktor Janukowycz przerwał wakacje na Krymie i udał się do kopalni w Suchodilsku, należącej do holdingu Rinata Achmetowa, najbogatszego człowieka Ukrainy, który finansował jego kampanię wyborczą. Janukowycz oświadczył, że stan dziewięciu górników, którzy w dalszym ciągu przebywają pod ziemią, nie jest znany i wyraził opinię, że należy poprawić standardy bezpieczeństwa w kopalniach.

Ze względu na wysoką koncentrację metanu ukraińskie kopalnie należą do najbardziej niebezpiecznych na świecie. Co roku ginie w nich ok. 300 górników.

Do największej tragedii w ukraińskim górnictwie doszło na przełomie listopada i grudnia 2007 roku. Seria trzech wybuchów metanu w donieckiej kopalni im. Zasiadki spowodowała wówczas śmierć 106 górników; kilkudziesięciu zostało rannych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina: w kopalniach zginęło 21 górników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.