Ryszard Terlecki został szefem klubu PiS

Ryszard Terlecki został szefem klubu PiS
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / pk

Ryszard Terlecki został we wtorek szefem klubu PiS, jego zastępcami będą m.in. Mariusz Błaszczak i Tadeusz Cymański. Klub zdecydował też o kandydaturach na funkcje w prezydiach Sejmu i Senatu: marszałkami izb mają być Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Klub PiS decydował też, że kandydatami na wicemarszałków Sejmu są Terlecki oraz szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński, a na wicemarszałków Senatu: Grzegorz Czelej, Maria Koc i Adam Bielan.

Wtorkowe posiedzenie klubu było poświęcone kwestiom personalnym. Terleckiego na szefa klubu rekomendował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Głosowanie nad wyborem przewodniczącego klubu było tajne; Terlecki nie miał kontrkandydatów. Jak wynika z informacji uzyskanych od posłów PiS, za wyborem Terleckiego opowiedziało się 252 osób, przeciwko było 5, a od głosu wstrzymały się 3.

Wiceprzewodniczącymi klubu obok Mariusza Błaszczaka i Tadeusza Cymańskiego (który należy do współpracującej z PiS Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro) są też Marek Suski, Jolanta Szczypińska, Marek Martynowski, Jacek Żalek (ze współpracującej z PiS Polski Razem Jarosława Gowina), Grzegorz Schreiber i Wojciech Szarama. Błaszczak - który jest kandydatem na szefa MSWiA w przyszłym rządzie Beaty Szydło - ma być łącznikiem na linii rząd-klub.

Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek po posiedzeniu klubu wyjaśniała dziennikarzom dlaczego Terlecki będzie jednocześnie szefem klubu i wicemarszałkiem Sejmu. - Będziemy samodzielnie rządzić. Chodzi o to, żeby komunikacja była jak najlepsza i sprawna między rządem, klubem parlamentarnym, ale także Pałacem Prezydenckim, ponieważ mówiliśmy o dobrej współpracy i partią. Z pewnością da radę. Jest doświadczonym politykiem - powiedziała.

DEON.PL POLECA

Witek relacjonowała też przemówienie Kaczyńskiego na wtorkowym posiedzeniu klubu PiS. Według niej prezes PiS "gratulował po pierwsze tym, którzy po raz pierwszy są w parlamencie, gratulował tym, którzy byli kiedyś, mieli przerwę i wrócili do parlamentu i na końcu gratulował tym, którzy byli i nadal są w parlamencie". - Powiedział, że czeka nas ciężka praca - mówiła Witek.

- Prezes powiedział wyraźnie, że wprawdzie będziemy tworzyli rząd, ale musimy mieć bardzo mocną, sprawnie działającą aktywną drużynę parlamentarną, dlatego liczy na dużą aktywność naszych posłów. Zachęcał też do dużej aktywności w okręgu. Powiedział, że nie wyobraża sobie, żeby nie było biura w którymś powiecie, każdy powiat powinien być nimi objęty. Powiedział, że powinniśmy spotykać się z obywatelami, odpowiadać na listy, bywać na spotkaniach, na które nas zapraszają - relacjonowała rzeczniczka PiS.

Kaczyński - według relacji Witek - podkreślił też, że Terlecki jako szef klubu będzie godzić potencjalne napięcia wewnątrz klubu.

Szef klubu PiS w nowej kadencji Sejmu (ur. w 1949 w Krakowie) jest historykiem, profesorem nauk humanistycznych. Mandat poselski z list PiS zdobywał w kolejnych wyborach od 2007 r.

W młodości związany był z ruchem hipisowskim, w związku z demonstracjami hipisów np. przeciwko interwencji w Czechosłowacji był kilkakrotnie zatrzymywany, a w grudniu 1970 roku aresztowany. Związany z opozycją antykomunistyczną, współpracował z Komitetem Obrony Robotników i podziemnymi wydawnictwami, w 1980 r. wstąpił do NSZZ "Solidarność". W tym samym roku obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską.

Był prorektorem Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Był też publicystą, redaktorem i współpracownikiem wielu czasopism, m.in. współzałożycielem "Czasu Krakowskiego", a w latach 1996-1998 redaktorem naczelnym dziennika "Nowiny" w Rzeszowie.

W l. 1998-2002 był radnym miasta Krakowa. Od 2000 r. był naczelnikiem Biura Edukacji Publicznej w krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, od 2006 roku dyrektorem tego Oddziału.

Politycznie po 1989 r. związany był m.in. ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym. W 2006 roku już jako kandydat PiS ubiegał się o funkcję prezydenta Krakowa. W 2007 roku zdobył mandat poselski z listy PiS, w następnym roku wstąpił do tej partii. Mandat poselski zdobył również w 2011 r. i w tegorocznych wyborach, zdobywając w okręgu krakowskim 7913 głosów. Od 2010 roku jest członkiem Komitetu Politycznego PiS, a od 2012 roku szefem struktur PiS w Krakowie.

Jest autorem wielu książek, m.in. "Polska w niewoli 1945-1989. Historia sowieckiej kolonii", "Miecz i tarcza komunizmu. Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944-1990", "Solidarność. Dekada nadziei 1980-1989", "Profesorowie UJ w aktach UB i SB". Znany jako zwolennik lustracji; w 2003 roku upublicznił znalezioną w IPN teczkę swojego ojca, cenionego pisarza historycznego Olgierda Terleckiego, który okazał się wieloletnim tajnym współpracownikiem SB.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ryszard Terlecki został szefem klubu PiS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.