"Rz": Rejonowy szpital przyjmie pacjenta z karetki

"Rz": Rejonowy szpital przyjmie pacjenta z karetki
(fot. shutterstock.com)
PAP / mg

Karetka zamiast do najbliższego szpitala zawiezie pacjenta do rejonowego. Według Ministerstwa Zdrowia to usprawni system. Innego zdania są ratownicy - pisze "Rzeczpospolita".

MZ chce zaradzić dramatycznym sytuacjom, jak ta niedawna ze Szczecina, gdzie zmarła pacjentka wożona od szpitala do szpitala. Przygotowuje więc specjalne obwieszczenie określające każdej lecznicy rejon.

I gdy karetka przywiezie chorego z danego obszaru szpital nie będzie mógł odmówić jego przyjęcia. Teraz ratownicy wiozą pacjenta do najbliższej placówki i jeśli ta odmówi jego przyjęcia, szukają innej.

MZ podkreśla, że zmiana zasad poprawi funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego na etapie transportu pacjenta z miejsca zdarzenia do szpitala.

Inaczej widzą to ratownicy.

To przyniesie pacjentom więcej szkody niż korzyści, wprowadzenie rejonu dla każdego szpitala wydłuży czas dojazdu karetki - mówi Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Jak zauważa, taki system już kiedyś w Polsce działał, ale się nie sprawdził. Lepiej wieźć chorego do najbliższej placówki, tak jak teraz - ocenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rz": Rejonowy szpital przyjmie pacjenta z karetki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.