Rząd przymierza się do reformy finansów
Rząd planuje dużą reformę finansów publicznych – pisze "Gazeta Wyborcza". Najwazniejsze z planowanych zmian to późniejszy wiek emerytalny, stopniowe wyrównanie go dla kobiet i mężczyzn, znoszenie przywilejów emerytalnych dla mundurowych, zmiany w KRUS.
– W ciągu kilku miesięcy w odniesieniu do emerytur mundurowych czy górniczych jesteśmy w stanie rozpocząć włączanie do powszechnego systemu emerytalnego wszystkich, którzy w Polsce są ubezpieczeni. Dokonamy tego przełomu, nie odbierając praw nabytych – zapowiedział premier Donald Tusk we wtorek w radiowej "Trójce".
Nad zapowiedziami premiera pracują już różni ministrowie. "Plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych" koordynuje wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Projekt ma być zapięty na ostatni guzik jeszcze w grudniu. Jedna z propozycji – jak pisze "Gazeta" – mówi, że najlepiej zarabiający Polacy płaciliby składkę rentową przez cały rok. Dziś przestają płacić, gdy osiągną dochód 95 tys. zł.
Reformy objęłyby tylko gospodarstwa powyżej 15 ha - jest ich ok. 200 tys. na 2,4 mln wszystkich. W grę wchodzą: zastąpienie podatku rolnego dochodowym (18 i 32 proc.) lub liniowym (19 proc.), a także nałożenie na bogatych rolników składki zdrowotnej (teraz za leczenie rolników płaci budżet).
Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
Skomentuj artykuł