Rzecznik Praw Dziecka chce piaskownic

Rzecznik Praw Dziecka chce piaskownic
(fot. wikipedia.pl)
PAP / wm

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak opowiedział się przeciw likwidowaniu piaskownic na placach zabaw należących do przedszkoli. Wskazał, że przyczyną likwidacji piaskownic mogą być zbyt restrykcyjne wymagania sanitarne.

W liście skierowanym do zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego Jana Orgelbranda Michalak zaznaczył, iż z napływających do niego sygnałów wynika, że dyrektorzy przedszkoli skarżą się m.in. na wysokie koszty badań laboratoryjnych "w kierunku zanieczyszczeń mikrobiologicznych i parazytologicznych piasku" w piaskownicach.

- Niepokojące jest to, że gminy planują w najbliższym czasie zlikwidowanie kilku kolejnych piaskownic z wyżej wymienionych powodów - zaznaczył RPD. Wskazał, że z zebranych przez niego danych dotyczących blisko 400 placówek wynika, iż obecnie spośród przedszkoli 10 proc. nie ma piaskownicy, zaś spośród szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi piaskownicy jest pozbawionych aż 77 proc.

Dlatego Michalak zaapelował do GIS o podjęcie działań mających na celu zwiększenie dostępu dzieci w wieku przedszkolnym do zabawy w piaskownicy. RPD poprosił także w swym liście o informacje, jakie zasady sanitarne obowiązują administratorów placów zabaw i piaskownic.

- Dla małego dziecka zabawa jest najważniejszą formą aktywności, pozytywnie wpływającą zarówno na jego rozwój fizyczny, jak i psychiczno-społeczny - wskazał Michalak w swym piśmie. Wyraził także nadzieję, że podjęte w sprawie działania przekonają administratorów placów zabaw do tworzenia nowych piaskownic.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik Praw Dziecka chce piaskownic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.