"Rzeczpospolita": Nie jesteśmy poliglotami

11 lat temu
PAP / wab

W Europie króluje język angielski, w Polsce - nadal rosyjski, znany jeszcze z obowiązkowej nauki w czasach PRL - pisze "Rzeczpospolita".

Język rosyjski wciąż jest, najbardziej znanym językiem obcym przez dorosłych Polaków. Oprócz nas, w Europie, tylko Litwini i Łotysze deklarują to samo. Ale trudno się dziwić, skoro to byłe republiki radzieckie.

Ogólnie nie wypadamy najlepiej, ponieważ zaledwie 20 proc. Polaków między 25. a 64. rokiem życia deklaruje biegłą znajomość jakiegokolwiek języka obcego. Np. u naszych zachodnich sąsiadów - Niemców, ten odsetek wynosi 37 proc.

Węgrzy i Czesi także nie mogą się poszczycić powszechną znajomością jakiegoś obcego języka. Jednak tam najpopularniejszy jest jednak angielski, podobnie jak w Rumunii i Bułgarii. W Pradze działają anglojęzyczna stacja radiowa i teatr.

U naszych południowych sąsiadów - Czechów, popularny jest również język niemiecki. Ma to swoje korzenie jeszcze w czasach, gdy byliśmy wszyscy za tzw. żelazną kurtyną. Wtedy, wśród mieszkańców ówczesnej Czechosłowacji, dużą popularnością cieszyły się telewizyjne stacje Austrii i Niemiec Zachodnich, będące dla nich niejako "oknem na świat".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Rzeczpospolita": Nie jesteśmy poliglotami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.