"Rzeczpospolita": ok. 35 proc. pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy na wsparcie firm prywatnych

"Rzeczpospolita": ok. 35 proc. pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy na wsparcie firm prywatnych
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
PAP / df

Tylko około 35 proc. pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy ma zostać przeznaczonych na bezpośrednie wsparcie firm prywatnych i tzw. instytucji otoczenia biznesowego – wynika z informacji piątkowej "Rzeczpospolitej”.

Jak pisze dziennik, pozostałe 65 proc. z prawie 24 mld euro zaplanowano na przedsięwzięcia realizowane przez sektor publiczny, w tym na zakup szczepionek, zakupy autobusów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej, budowę żłobków, termomodernizację szkół i bibliotek czy inwestycje kolejowe. Według szacunków na te cele przeznaczono ok. 15-16 mld euro.

Dziennik opisuje, że dla przedsiębiorstw z sektora prywatnego zostaje około 8–9 mld euro. Mniej więcej połowa to bezpośrednie finansowanie konkretnych przedsięwzięć w firmach, a połowa – różnego rodzaju projekty wspierające otoczenie rynkowe - wskazuje.

"Rz" podaje opinie ekspertów, według których przy takim podziale unijne dotacje, które mają być szybką odpowiedzią na kryzys pandemiczny, mogą nie spełnić swojej roli.

"To sektor prywatny ucierpiał przez pandemię najbardziej, tu więc powinna być skoncentrowana pomoc" – uważa cytowany w dzienniku Michał Gwizda, partner w firmie doradczej Crido.

Z kolei główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz mówi "Rz", że plan odbudowy był pomyślany jako szybka interwencja w dobie obniżonego przez kryzys pandemiczny popytu. "Taka konstrukcja KPO, jaką przedstawił rząd, może nie spełnić swojej roli" – ocenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
27,93 zł
39,90 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Skomentuj artykuł

"Rzeczpospolita": ok. 35 proc. pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy na wsparcie firm prywatnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.