"Rzeczpospolita": Pożegnanie z dymkiem

"Rzeczpospolita": Pożegnanie z dymkiem
(fot. azrasta/flickr.com/CC)
PAP / psd

Polacy masowo rzucają palenie. Rząd twierdzi, że to jego zasługa. Ale eksperci uważają, iż robi za mało - pisze "Rzeczpospolita".

W latach 2011-13 z 12 do 18 proc. wzrósł odsetek Polaków uważających się za byłych palaczy, a z 31 do 27 proc. zmniejszyła się liczba osób przynajmniej raz dziennie palących tytoń - wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Takie liczby znalazły się w powstającym w resorcie zdrowia raporcie, który poznała "Rz", z wykonania rządowego programu antynikotynowego.

Wg rządu to pokłosie zmiany prawa, która ograniczyła palenie w miejscach pracy oraz zakazała m.in. w szkołach i szpitalach, a także programu antynikotynowego, z którego fundusze idą m.in. na ulotki, dokształcanie lekarzy i edukację w szkołach.

DEON.PL POLECA

Jednak eksperci uważają rządowy program za zbyt skąpy.

Działania rządu giną w natłoku kampanii marketingowych przemysłu tytoniowego; brakuje odpowiedzi - dużej kampanii społecznej w mediach - mówi dr Łukasz Balwicki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Onkolog prof. Jacek Jassem uważa, że walka rządu z paleniem powinna mieć wymiar strategiczny. A w kontekście rekomendacji WHO trudno uznać Polskę za lidera w działaniach antynikotynowych - ocenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Rzeczpospolita": Pożegnanie z dymkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.