Rzymska moneta sprzed 2 tysięcy lat odnaleziona na Lubelszczyźnie

Rzymska moneta sprzed 2 tysięcy lat odnaleziona na Lubelszczyźnie
Fot. Jakub Kołacz SJ

Poszukiwacz zabytków odnalazł na terenie gminy Józefów nad Wisłą srebrną monetę, która ma ponad 2 tys. lat i pochodzi z okresu republikańskiego Rzymu.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że niezwykłego znaleziska dokonano przy użyciu wykrywacza metali na terenie gminy Józefów nad Wisłą. "Moneta to srebrny denar, tzw. serratus (ząbkowany). Jest to o tyle niezwykłe znalezisko, że pochodzi jeszcze z okresu republikańskiego Rzymu i datować go można na 81 r. p.n.e.". Moneta ma niewielką średnicę: 16 mm. "Na jednej stronie widoczne jest udrapowane popiersie Ceres, rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Poniżej podbródka umieszczony ma wytarty bliżej nieokreślony przedmiot – pierwotnie, w różnych wariantach mógł być to np. róg obfitości, kłos lub lira". Natomiast u góry, z tyłu głowy w stanie szczątkowym zachował się nieczytelny napis. Na drugiej stronie monety znajduje się przedstawienie oracza kroczącego za pługiem, który jest ciągnięty przez dwa woły. Poniżej znajduje się częściowo zachowany napis i liczba.

"Monogram MARI·C, pierwotnie prawdopodobnie brzmiący: C·MARI·C·F wskazuje, że jest to denar Gaiusa Mariusa, który pełnił funkcje jednego z triumwirów monetarnych w 81 r. p.n.e.". Triumwirowie monetarni byli urzędnikami nadzorującymi bicie monet i w okresie późnej republiki ich imiona mogły być na nich umieszczane. Takie znaleziska łączone są najczęściej z osadnictwem kultury przeworskiej w młodszym okresie przedrzymskim i w okresie wczesnorzymskim. Monety tego typu pozostawały w stosunkowo długim okresie użytkowania.

Konserwator zabytków przypomniał, że jest to kolejna moneta z okresu republikańskiego, którą znaleziono w ostatnich latach na Lubelszczyźnie. W 2018 r. członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol "Szansa" zgłosili odnalezienie na terenach nadwiślańskich rzymskiego denaru L. Tituriusa Sabinusa wybitego w 89 r. p.n.e.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Donatella Di Pietrantonio

Cudowna, niezwykle wzruszająca historia dwóch sióstr i ich skomplikowanych relacji.
Natalie Portman

Dzieliłam z siostrą dziedzictwo przemilczanych słów, zaniedbanych gestów, odmówionej troski. I sporadyczne, nieoczekiwane chwile uwagi. Byłyśmy córkami bez żadnej matki. Nadal jesteśmy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzymska moneta sprzed 2 tysięcy lat odnaleziona na Lubelszczyźnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.