Sandomierz: Wisła przekroczyła stan alarmowy

Sandomierz: Wisła przekroczyła stan alarmowy
(fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / psd

Wisła w Sandomierzu (Świętokrzyskie) w niedzielę rano płynie powyżej stanu alarmowego. Sytuacja jest cały czas monitorowana, jest bezpieczniej niż podczas powodzi w 2010 roku - ocenia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Kielcach.

Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy o 54 cm. Jak powiedział PAP dyżurny WCZK Krzysztof Bartosz, poziom rzeki w mieście jeszcze wzrośnie, ale woda prawdopodobnie nie będzie tak wysoka, jak wskazywały wcześniejsze prognozy.

DEON.PL POLECA
W położonym wyżej Zawichoście rzeka przekroczyła stan alarmowy już w sobotę - wynika to z zasilenia Wisły w tym miejscu wodami wpływającego do rzeki Sanu.

Jak powiedział PAP dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu, Wisła wystąpiła z koryta i rozlała się na międzywale, ale na razie nie ma zagrożenia, że woda przeleje się przez wały. Sytuacja jest cały czas monitorowana.

W gotowości mają być dodatkowe siły policji i wojska na wypadek, gdyby ich pomoc była potrzebna w krytycznej sytuacji.

Od środy sandomierscy strażacy, wspierani przez zastępy z innych regionów województwa i kraju oraz aspirantów ze szkół pożarniczych, o ok. 50 cm podwyższyli - workami z piaskiem - 1,5 km newralgiczny odcinek wału wiślanego w dzielnicy Koćmierzów.

W sobotę, po gwałtownych ulewach, jakie miejscami przechodziły nad woj. świętokrzyskim, podtopione zostały posesje i uprawy rolne, głównie w powiatach: sandomierskim, opatowskim, staszowskim i kazimierskim. Umacniane były wały m.in. na Opatówce i Nidzicy.

Wodowskazy na dopływach Wisły - Czarnej Staszowskiej i Koprzywiance wskazują poziom powyżej stanu alarmowego od sobotniego wieczoru. Taki poziom wody utrzymuje się także na Bobrzy w kieleckiej dzielnicy Słowik, Czarnej Nidzie w Daleszycach, na Łagowiance w miejscowości Mocha oraz na Kamiennej - w Bzinie i Wąchocku.

Meteorolodzy nie przewidują w niedzielę opadów w woj. świętokrzyskim.

Lubelskie: Ewakuacja nad Wieprzem; podnosi się woda w Wiśle  

Około 20 osób ewakuowano w nocy w miejscowości Tarnogóra (Lubelskie), gdzie rzeka Wieprz podtopiła około 10 gospodarstw. Przybiera woda w Wiśle, w Annopolu jej poziom przekroczył stan alarmowy.

"Przybór wody w Wieprzu spowodowany został spuszczaniem wody ze zbiornika retencyjnego w Nieliszu" - powiedział PAP rzecznik wojewody lubelskiego Marcin Bielesz.

Ewakuowane osoby umieszczone zostały w budynku Urzędu Gminy w Izbicy. Podtopione gospodarstwa zabezpieczali w nocy strażacy. Poziom wody w Wieprzu na wodowskazie w Krasnymstawie wynosił rano 488 cm i o blisko 20 cm przekraczał stan alarmowy.

Podnosi się woda w Wiśle na skutek spływu wód opadowych z południa kraju. W Annopolu, na granicy woj. lubelskiego, jej poziom sięgał 570 cm, czyli 20 cm ponad stan alarmowy. Od północy przybór wody wyniósł 22 cm. W położonych niżej Puławach i Dęblinie Wisła płynie poniżej stanów ostrzegawczych.

W nocy odnotowano 97 interwencji spowodowanych przejściem gwałtownych burz i nawałnic, głównie w powiatach zamojskim, krasnostawskim i lubelskim. W Zamościu strażacy usuwali skutki gwałtownej nawałnicy, która przeszła nad tym miastem w piątek wieczorem. "Jeszcze w trzech miejscach trwa wypompowywanie wody, już kończymy działania, nie ma nowych zgłoszeń" - powiedział rano dyżurny wojewódzkiej komendy straży pożarnej Andrzej Walczak.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje w nadwiślańskich powiatach: kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim, a alarm powodziowy - w gminach Łaziska, Wilków i Józefów nad Wisłą, a także w Krasnymstawie nad Wieprzem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sandomierz: Wisła przekroczyła stan alarmowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.