Sejm po wakacjach wznowił obrady

Sejm po wakacjach wznowił obrady
(fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / (CC BY-ND 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął pierwsze po wakacyjnej przerwie posiedzenie. Rano posłowie wysłuchają wystąpienia premiera Donalda Tuska na temat działań rządu w ciągu najbliższych miesięcy.

Po wystąpieniu szefa rządu planowane są 10-minutowe oświadczenia przedstawicieli klubów parlamentarnych. Całość przewidziano na blisko trzy godziny.

Wniosek o wprowadzenie takiego punktu do porządku obrad zgłosiła marszałek Ewa Kopacz. "Odpowiedzialna opozycja powinna wysłuchać tego, choćby po to, by potem merytorycznie dyskutować z rządzącymi, a nie uprawiać politykę obelg czy lekceważenia" - podkreśliła Kopacz w rozmowie z PAP.

O sejmowym wystąpieniu szefa rządu premier Tusk rozmawiał we wtorek wieczorem z wicepremierem, szefem PSL Januszem Piechocińskim. Po tej rozmowie Piechociński powiedział PAP, że kilka elementów wystąpienia szefa rządu będzie dużą niespodzianką, a kilka innych nie będzie zaskoczeniem, bo w ciągu ostatniego miesiąca media o nich spekulowały.

Sekretarz generalny PO Paweł Graś zapowiedział w środę rano w TVP1, że premier podczas wystąpienia w Sejmie "przedstawi plany rządu, plany poszczególnych resortów na te najbliższe miesiące do końca kadencji w 2015 roku". "To nie będą obietnice, ale realne plany, które w tym okresie kilku miesięcy, czy kilkunastu, które pozostały do końca kadencji zostaną zrealizowane" - powiedział Graś.

Dodał, że wystąpienie premiera w Sejmie będzie początkiem nowego sezonu politycznego. "Większość z planów rządu z expose została zrealizowana w związku z tym, to jest czas, aby uświadomić Polakom i społeczeństwu, czym rząd do końca kadencji chce się zająć" - podkreślił Graś.

W środę posłowie zajmą się również rządowym projektem ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. Przewiduje on m.in. ochronę świadka lub pokrzywdzonego na czas procesu, a także ewentualną dalszą pomoc np. przy zmianie miejsca pobytu czy pomoc finansową. Nowe przepisy mają wprowadzić uporządkowane standardy ochrony.

Sejm rozpatrzy też sprawozdanie komisji w sprawie projektu zmian w ustawie o GMO, który dotyczy zamkniętego użycia organizmów modyfikowanych genetycznie oraz genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów np. w ośrodkach badawczych zajmujących się inżynierią genetyczną. Określa się w nim, jakie działania muszą być podjęte na wypadek jakieś awarii, żeby zapobiec wydostaniu się ich na zewnątrz, poza laboratorium.

W porządku obrad jest również drugie czytanie projektu ustawy o tzw. transgranicznej opiece zdrowotnej. Chodzi o stworzenie ram prawnych umożliwiających zwrot kosztów leczenia w innych państwach członkowskich UE.

Sejm zajmie się również wnioskami o uchylenie immunitetu Krzysztofowi Borkowskiemu (PSL) i Beacie Kempie (SP). Z wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi PSL wystąpiła prokuratura okręgowa w Lublinie, która chce postawić mu zarzuty fałszowania oświadczeń majątkowych; komisja regulaminowa i spraw poselskich opowiedziała się za uchyleniem immunitetu. Z kolei w przypadku Kempy wniosek zgłosił przedstawiciel firmy CAM Media, w związku z wypowiedzią posłanki na mównicy sejmowej; komisja regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku.

Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złożył Robert Jagła, który w ławach poselskich PO zastąpi Jakuba Szulca. Źródła PAP w Platformie poinformowały, że możliwy jest start Szulca w wyborach samorządowych w Kłodzku (Dolnośląskie), skąd pochodzi polityk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm po wakacjach wznowił obrady
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.