Sejm uchwalił kolejne przepisy i ustawy
Firmy dotknięte rosyjskim embargiem otrzymają rządowe wsparcie - przewiduje nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy uchwalona w piątek przez Sejm. Na pomoc ma być przeznaczone do 500 mln zł.
Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 391 posłów, a jeden - Przemysław Wipler - był przeciwny; nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zmiany legislacyjne przewidujące wsparcie przedsiębiorców, którzy tracą przez rosyjskie embargo, zapowiadała premier Ewa Kopacz w swoim expose. W minionym tygodniu projekt w tej sprawie został przyjęty przez Radę Ministrów.
Nowela przewiduje, że w latach 2015-16 na wsparcie firm, pozwalające ochronić miejsca pracy firmom, które ucierpiały m.in. na rosyjskim embargu, zarezerwowano do 500 mln zł. Pieniądze te mają pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Przed głosowaniem noweli posłowie wysłuchali sprawozdania sejmowej komisji polityki społecznej, która zajmowała się dokumentem. Sprawozdawca komisji Izabela Mrzygłocka (PO) dziękowała posłom za bardzo szybką procę nad nowymi przepisami. Poinformowała też, że podczas prac w komisji do dokumentu zgłoszono dwie poprawki - obie o charakterze redakcyjnym. Zaznaczyła, że ich wprowadzenie nie spowodowało żadnych zmian merytorycznych.
Mrzygłocka podkreśliła też, że proponowane zmiany wraz z poprawkami komisja poparła jednogłośnie.
Ewa Drozd z PO wskazywała, że rozwiązania, które przewidują nowe przepisy są odpowiedzią na trudną sytuację, w jakiej znaleźli się polscy przedsiębiorcy. "Ustawa przewiduje instrumenty, które pozwolą przetrwać ten trudny okres przedsiębiorcom i ich pracownikom" - podkreśliła.
Wtórował jej poseł PiS Stanisław Szwed, który również stwierdził, że są to ważne zmiany. Zadeklarował, że jego klub zagłosuje za ich przyjęciem.
Na to, że posłowie dla wspólnego dobra potrafili stanąć ponad podziałami zwracał uwagę Piotr Walkowski (PSL). "Myślę, że powinno być tak stale" - wskazał.
Z kolei Tadeusz Tomaszewski z SLD, deklarując poparcie dla rządowej noweli, stwierdził, że takie rozwiązania powinny znaleźć się "na stałe w naszym systemie prawnym". "Gdyby ten instrument funkcjonował nie trzeba byłoby czekać aż do grudnia, tylko można byłoby wcześniej uruchomić te rozwiązania" - przekonywał.
Pozytywnie do zmian odniosła się też Zofia Popiołek z Twojego Ruchu.
Pomoc dla przedsiębiorców, którą przewiduje uchwalona ustawa, ma trafić do szerokiego kręgu firm - przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i usługową w handlu, przetwórstwie i transporcie.
Pieniądze będą przeznaczone na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami w firmach, w których przejściowo pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej w związku z wystąpieniem czasowego ograniczenia eksportu produktów na terytoria innych krajów. Wnioski o pomoc mają być kierowane do starostw.
Próg, przy którym będzie można się ubiegać o wsparcie, to 15-procentowy spadek obrotów w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej.
Zgodnie z nowymi przepisami Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będzie miał możliwość wsparcia firm w wypłacie pracownikom części wynagrodzeń przy przestoju lub po skróceniu ich czasu pracy. Pieniądze będzie można też otrzymać na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i dofinansowanie szkoleń dla pracowników.
Ustawa ma wejść w życie 1 lutego 2015 r., a z nowych rozwiązań będzie można skorzystać do 31 grudnia 2016 r. Teraz trafi do Senatu.
Na początku sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Moskwy na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, od 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Trudności mają też firmy transportowe i te, które do tej pory wysyłały towary lub usługi do Rosji.
Według danych zawartych w ocenie skutków uchwalonej w piątek ustawy, u prawie 4 tys. firm wystąpił 15-proc. spadek obrotów między pierwszym półroczem 2013 r., a pierwszym półroczem 2014 r. W firmach tych pracuje ponad 26 tys. osób.
Sejm uchwalił ustawę o rybołówstwie morskim
Kompleksowe uregulowanie połowów ryb na Bałtyku i dostosowanie polskiego prawa do regulacji UE - to cel ustawy o rybołówstwie morskim uchwalonej w piątek przez Sejm.
Sejm, zanim uchwalił ustawę w całości, przyjął trzy z pięciu poprawek zgłoszonych do niej podczas drugiego czytania - przez PO i PiS. Przyjęte zmiany zakładają m.in., że minister ds. rybołówstwa (w Polsce minister rolnictwa) będzie ogłaszał co najmniej dwa razy w roku informację o wysokości dodatkowych kwot połowowych. Dotyczą też połowów rekreacyjnych i m.in. regulują, że armator musi sporządzić raport z połowów nie później niż przed wejściem statku do portu.
Posłowie odrzucili natomiast dwie poprawki PiS. Jedna z nich przewidywała skreślenie artykułu, który dopuszcza prowadzenie połowów przy użyciu narzędzi połowowych ciągnionych. Kolejna m.in. zakazu używania narzędzi "niehumanitarnych" w połowach rekreacyjnych. Jak wyjaśnił podczas czwartkowego posiedzenia komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, pierwsza poprawka nie zyskała akceptacji, ponieważ "jej wprowadzenie utrudniłoby preferencyjne traktowanie floty rybackiej do 12 m (jedna z klas długości floty)"; druga ponieważ zagadnienia, których dotyczy, mają zostać szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu ministra.
Za przyjęciem ustawy głosowało 420 posłów, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
W ustawie kompleksowo określono zasady wykonywania rybołówstwa morskiego, właściwości organów i tryb postępowania w sprawach: nadawania, cofania i zawieszania uprawnień do wykonywania rybołówstwa morskiego, w tym ochrony żywych zasobów morza, a także nadzoru nad wykonywaniem tego rybołówstwa oraz wyładunkiem i przeładunkiem organizmów morskich.
Ustawa zmienia pojęcie rybołówstwa morskiego, które - według obecnej ustawy - oznacza połów ryb dla celów zarobkowych, natomiast w nowej ustawie - zarobkowe prowadzenie połowów będzie określane jako wykonywanie rybołówstwa komercyjnego. Rybołówstwo morskie natomiast obejmie szerszy zakres działalności, tzn. rybołówstwo komercyjne, rybołówstwo rekreacyjne, połowy organizmów morskich prowadzone w celach badań naukowych, zarybianie oraz chów lub hodowlę ryb.
W ustawie znalazły się także zapisy dotyczące kar finansowych za naruszenie przepisów Wspólnej Polityki Rybackiej, m.in. dotyczy to nielegalnych połowów, niszczenia narybku, nieoznakowania narzędzi połowowych, braku wpisu do rejestru statków, zanieczyszczenia środowiska itp. Według części rybaków i posłów PiS ich wysokości, a także sposób wyliczenia jest niezrozumiały.
Procedowana ustawa wdraża do polskiego prawa 10 unijnych aktów prawnych. Ma wejść w życie 14 od ogłoszenia. Wówczas straci też moc obecnie obowiązująca ustawa o rybołówstwie morskim z 2004 roku. Teraz nowe przepisy trafią do dalszych prac w Senacie.
Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli prawa farmaceutycznego
Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli prawa farmaceutycznego. Ma ona zwiększyć kontrolę nad dystrybucją produktów leczniczych, by wyeliminować produkty sfałszowane; zwiększa też nadzór nad podmiotami pośredniczącymi w dystrybucji leków.
Senat zaproponował do noweli dwie poprawki o charakterze doprecyzowującym. Jedna dotyczy produktów leczniczych weterynaryjnych, druga - obowiązków związanych z tworzeniem i zarządzaniem system baz zawierających informacje o zabezpieczeniach umożliwiających weryfikację autentyczności i identyfikację produktów leczniczych.
Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przygotował resort zdrowia. Celem nowelizacji było wdrożenie przepisów dyrektywy unijnej dotyczących m.in. zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do obrotu w UE. Nowela uwzględnia też zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące dobrej praktyki dystrybucyjnej produktów leczniczych.
Nowela doprecyzowuje m.in. definicję produktów i substancji leczniczych oraz wprowadza większy nadzór nad podmiotami pośredniczącymi w dystrybucji leków.
W myśl noweli wprowadzona zostanie definicja "sfałszowanego produktu leczniczego", aby odróżnić go od innych, nielegalnych produktów leczniczych, a ponadto ujednolicone zostaną przepisy dotyczące zezwoleń na wytwarzanie i import produktów leczniczych.
W nowelizacji wprowadzono ponadto nowy rozdział, w którym znalazły się przepisy dotyczące wytwarzania, importu i dystrybucji substancji czynnych. Według propozycji MZ, importer takiej substancji będzie mógł sprowadzić do Polski wyłącznie te substancje czynne, do których będzie dołączone pisemne potwierdzenie od właściwego organu kraju trzeciego, gwarantujące m.in., że zasady Dobrej Praktyki Wytwarzania, stosowane przez wytwórcę substancji czynnej przeznaczonej na eksport, są zgodne z przepisami prawa UE. Określono ponadto przypadki, gdy takie potwierdzenie nie będzie wymagane.
Jak przewidziano, importerzy i dystrybutorzy substancji czynnych będą podlegać inspekcjom, których celem będzie sprawdzenie, czy spełniają oni wymagania Dobrej Praktyki Wytwarzania oraz Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej substancji czynnych.
Wprowadzono też pojęcie certyfikatu Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Certyfikaty miałyby być wydawane na podstawie inspekcji przeprowadzanych na wniosek oraz na koszt przedsiębiorcy prowadzącego hurtownię farmaceutyczną, w przypadku, gdy przedsiębiorca wykaże, że stosuje procedury Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, jak również po każdej inspekcji planowej i doraźnej.
Nowe przepisy mają też uregulować kwestie zgłaszania przez podmioty prowadzące apteki ogólnodostępne albo punkty apteczne informacji o planowanym rozpoczęciu prowadzenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych, wydawanych bez przepisu lekarza.
Zgodnie z nowymi przepisami, wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni będą mogli cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki w przypadku prowadzenia sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, wydawanych bez przepisu lekarza i bez dokonania zgłoszenia. Cofnięcie zezwolenia obejmie również przypadek, gdy apteka prowadzi sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza lub stosowanych wyłącznie w lecznictwie zamkniętym.
Sejm za poprawką Senatu ws. nowych dowodów od 1 marca 2015 r.
Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy przesuwającej z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. termin wejścia w życie przepisów, na mocy których będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie kraju.
Za odrzuceniem poprawki Senatu - zakładającą, że od 1 stycznia, a nie dopiero od 1 marca 2015 r. nie będą pobierane opłaty skarbowe za wydanie skróconego odpisu aktu stanu cywilnego - głosowało jedynie 13 posłów.
Nowela zmienia termin wejścia w życie zmian w ustawach: o dowodach osobistych, o ewidencji ludności i Prawie o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z nią do 1 marca 2015 r. nie będą wydawane nowe wzory dowodów osobistych. Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność - nie będzie więc konieczności wymiany dokumentów. Odsunięte w czasie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - będą także zmiany w prowadzeniu elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, i udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC.
Podczas czwartkowej debaty w Senacie wiceszef MSW Piotr Stachańczyk zapewniał, że w ostateczności cały system, który ma łączyć dotychczasowe systemy - PESEL, system aktów stanu cywilnego oraz system dowodów osobistych - mógłby ruszyć 1 stycznia. MSW jednak, pomne choćby doświadczeń PKW, postanowiło przygotować system, jak najlepiej można. Stąd przesunięcie jego wejście w życie o dwa miesiące, co można zrobić bez kosztów - argumentował. "Ten system jest, te dwa miesiące nie są po to, by go zbudować" - podkreślał Stachańczyk. "Chodzi jedynie o dopięcie go na ostatni guzik, na jaki ma być dopięty" - dodał.
Senator Janusz Sepioł zwrócił jednocześnie uwagę, że w zaakceptowanej zaledwie dzień wcześniej przez Senat ustawie Karta Dużej Rodziny zniesiono opłaty skarbowe dla osób chcących uzyskać tę kartę, i w związku z tym pobierających akty urodzenia czy ślubu. Wpisana tam była data 1 stycznia 2015 roku - przypominał.
"Jeżeli tą obecną ustawą te wszystkie rozwiązania wprowadzamy od 1 marca, pozostaje okres dwóch miesięcy, podczas których ci, którzy staraliby się o zaświadczenia w związku z Kartą Dużej Rodziny, musieliby wnosić opłaty. Trochę jest to w sprzeczności z ideą tej karty" - mówił Sepioł.
Stąd przed przyjęciem całości ustawy senatorowie zaakceptowali poprawkę zakładającą, że także w okresie od 1 stycznia do 1 marca 2015 nie będą pobierane opłaty skarbowe od wydawania skróconych aktów stanu cywilnego.
W myśl przepisów, które pierwotnie miały wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku, utworzony ma zostać elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dostęp do niego będą miały urzędy gmin. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.
Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy dołączyć fotografię, która powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Format i wymiary nowego dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat. Dowód osobisty będzie mógł odebrać w gminie także pełnomocnik.
Nowy wzór dowodu osobistego nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.
Sejm za poprawką Senatu ws. sms-ów wysyłanych na numer 112
Sms-y przesyłane na numer alarmowy 112 będą przekazywane do właściwych terytorialnie centrów powiadamiania ratunkowego - Sejm przyjął w piątek poprawkę Senatu w tym zakresie. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Chodzi o nowelizację ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, przyjętą na początku grudnia przez Sejm. Zgodnie z nią sms-y dot. sytuacji alarmowych, będą kierowane tylko na numer 112, a nie jak obecnie też na pozostałe: policyjny - 997, straży pożarnej - 998 oraz pogotowia ratunkowego - 999.
Przyjęta przez Sejm nowela zakładała, że sms-y z numeru 112 będą kierowane do centralnego punktu systemu powiadamiania ratunkowego; Senat uznał jednak, że krótkie wiadomości tekstowe powinny być kierowane bezpośrednio do właściwych terytorialnie centrów powiadamiania ratunkowego.
Jak podkreślali autorzy projektu, zmiany dotyczące sms-ów alarmowych wynikają m.in. z tego, że wśród zgłoszeń odbieranych poprzez telefony alarmowe przeważają te głosowe. Sms-y są rozwiązaniem, która ma pomóc m.in. osobom niesłyszącym, w powiadomieniu służb o niebezpiecznej sytuacji czy zagrożeniu.
"Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania technicznego tego zagadnienia oraz fakt, że przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych o charakterze alarmowym nie będzie tak powszechne jak w przypadku połączeń głosowych, nie jest zasadne takie rozbudowywanie systemu, aby rozszerzać tę funkcjonalność również na numery 99x" - wyjaśniali autorzy regulacji, w uzasadnieniu nowelizacji.
Skomentuj artykuł