Koalicja PO-PSL będzie rządzić w 15 sejmikach

Koalicja PO-PSL będzie rządzić w 15 sejmikach
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / slo

Koalicja PO i PSL będzie rządzić w15 sejmikach wojewódzkich - poinformowali w środę premier Ewa Kopacz i wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński przedstawiając decyzje, które zapadły na spotkaniu przedstawicieli partii koalicyjnych.

Koalicja PO - PSL będzie rządziła w 15 sejmikach wojewódzkich. W 16. sejmiku - podkarpackim - rządzić będzie PiS.

- Przenosimy koalicję rządową, która sprawdza się, jak państwo wiecie, od 7 lat, na poziomy samorządowe - powiedziała Kopacz podczas wspólnej z Piechocińskim, konferencji prasowej. Szefowa rządu powiedziała, że politycy koalicji rządowej są "obowiązani wszystkim tym, którzy oddali głosy zarówno na Platformę Obywatelską, jak i na PSL.

- Chcemy powiedzieć: nie zawiedziemy, wynajęliście nas do pracy i tę ciężką pracę oferujemy państwu na poziomie samorządowym - dodała szefowa rządu. Z kolei Piechociński podkreślał potrzebę współpracy między rządem, a samorządowymi władzami wojewódzkimi.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 16 listopada, w głosowaniu do sejmików w całym kraju PiS uzyskał 26,85 proc., PO - 26,36 proc., PSL - 23,68 proc., SLD-Lewica Razem - 8,78 proc.

W całym kraju do zdobycia w sejmikach wojewódzkich było 555 mandatów. Mimo procentowego zwycięstwa PiS to Platforma uzyskała najwięcej mandatów - 179 w skali kraju. PiS otrzymało 171, PSL 157, a SLD Lewica Razem 28. Poza komitetami partii politycznych mandaty w sejmikach wojewódzkich w skali kraju zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 7, Bezpartyjni Samorządowcy - 4, Ruch Autonomii Śląska - 4, Komitet Ryszarda Grobelnego - 2, Lepsze Lubuskie - 2, Bezpartyjni Pomorze Zachodnie - 1.

W 2014 roku Platforma najwięcej mandatów uzyskała w 8 województwach, PiS w 6, a PSL w 2. PO wygrała wybory do sejmiku województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego. PiS zdobyło najwięcej mandatów w wyborach do sejmiku w województwach: podkarpackim, podlaskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim i łódzkim. PSL zwyciężyło w sejmiku województw: świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

PO z PSL zyskały niezbędną do rządzenia większość w sejmikach: zachodniopomorskim (19 mandatów na 30 wszystkich), pomorskim (24 na 33), opolskim (17 na 30), lubuskim (18 na 30), kujawsko-pomorskim (24 na 33), wielkopolskim (25 na 39), dolnośląskim (21 na 36), mazowieckim (31 na 51), podlaskim (17 na 30), lubelskim (19 na 33), małopolskim (22 na 39), łódzkim (20 na 33), warmińsko-mazurskim (23 na 30), świętokrzyskim (20 na 30).

W sejmiku śląskim PO z PSL będą musiały wziąć sobie na koalicjanta RAŚ lub SLD (same mają 22 mandatów na 45). Wojciech Saługa, który jest kandydatem Platformy Obywatelskiej na marszałka województwa śląskiego potwierdził we wtorkowej w rozmowie z PAP wcześniejsze przewidywania ekspertów, że w Sejmiku Województwa Śląskiego ponownie koalicję zawrą prawdopodobnie rządzące regionem w poprzedniej kadencji ugrupowania, czyli PO, PSL i SLD.

PiS samodzielnie rządzi tylko w sejmiku podkarpackim (19 mandatów na 33). Przewodniczący sejmiku w poprzedniej kadencji Wojciech Buczak (PiS) powiedział we wtorek PAP, że marszałkiem woj. podkarpackiego najprawdopodobniej będzie Władysław Ortyl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koalicja PO-PSL będzie rządzić w 15 sejmikach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.