Sejm udzielił rządowi wotum zaufania

Sejm udzielił rządowi wotum zaufania
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
6 lat temu
PAP / drr

Sejm udzielił w środę wieczorem wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Za wnioskiem było 237 posłów, przeciw wyrażeniu wotum zaufania - 203, nikt nie wstrzymał się od głosu. Gabinet Tuska poparli posłowie PO i PSL, 4 posłów niezrzeszonych, w tym John Godson, oraz jeden poseł TR.

Zgodnie z konstytucją Sejm udziela rządowi wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Tusk zgłosił wniosek o wotum zaufania dla rządu na zakończenie swojego wystąpienia na temat ujawnionych nagrań z rozmów polityków PO, w tym ministrów. Premier oświadczył, że bez mandatu parlamentu rząd nie będzie skuteczny ani w wyjaśnianiu sprawy, ani w realizowaniu interesów państwa.

Za wotum zaufania dla rządu zagłosowało 201 posłów PO, 31 z PSL, jeden poseł z Twojego Ruchu oraz 4 niezrzeszonych. Przeciwko było 127 posłów PiS, 32 z TR, 23 z SLD, 11 z Solidarnej Polski oraz 10 niezrzeszonych.

Nie głosowało 2 posłów PO: Ewa Kołodziej i Andrzej Smirnow, a z PSL - Franciszek Stefaniuk. Rząd poparł natomiast poseł Andrzej Piątak z Twojego Ruchu (po głosowaniu Janusz Palikot powiedział, że Piątak został usunięty z klubu TR) oraz posłowie niezrzeszeni: Ryszard Galla, John Godson, Jarosław Jagiełło i Andrzej Górski.

Przed głosowaniem odbyło się posiedzenie klubu parlamentarnego PO. Jego uczestnicy relacjonowali w rozmowie z PAP, że nagrani w ramach podsłuchów Paweł Graś, Jacek Rostowski i Włodzimierz Karpiński przepraszali za zaistniałą sytuację.

"Jeden z posłów powiedział głośno, że publicznie za całą sprawę przeprasza premier, a powinni to zrobić też bohaterowie nagrań. Wtedy przeprosili Karpiński, Graś i Rostowski" - powiedział PAP jeden z posłów PO.

W posiedzeniu klubu nie brał udziału szef MSZ Radosław Sikorski, ale i on wyraził skruchę w krótkim oświadczeniu dla mediów. Jak mówił, jego rozmowa z Rostowskim znalazła się w domenie publicznej "w wyniku przestępstwa" i wywołała "uraz u wielu ludzi". "Chciałbym państwa zapewnić, że nikomu nie jest z tego powodu bardziej przykro niż mnie" - zadeklarował.

Źródła PAP w klubie poinformowały również, że premier powiedział, iż decyzję o tym, że zwróci się do Sejmu o wotum zaufania podjął w nocy z wtorku na środę. Część posłów PO przyznawała, że o wniosku Tuska dowiedziała się dopiero z jego środowego wystąpienia w Sejmie.

Sejm przyjął też w głosowaniu do wiadomości przedstawioną w środę przez Tuska informację dotyczącą sprawy podsłuchiwania polityków, w tym ministrów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm udzielił rządowi wotum zaufania
Komentarze (18)
.
...
26 czerwca 2014, 04:32
Trafnie podsumował poseł Szczerski: "Premier Tusk mówi o tym, że przeciwko Polsce działa zorganizowana grupa, która chce ją osłabić i pyta: gdzie ona jest? To ja odpowiadam: niech pan spojrzy w lustro! Niech pan spojrzy na kolegów z Platformy! To wy jesteście tymi, którzy systematycznie Polskę rozmontowują, niszczą jej instytucje i żerują na polskim majątku i polskiej pracy." [url]http://niezalezna.pl/56730-tylko-u-nas-szczerski-do-tuska-szuka-pan-grupy-przestepczej-niech-pan-spojrzy-w-lustro[/url]
M
Mateusz
25 czerwca 2014, 23:50
Nie interesuje mnie kto to nagrał, bo sam bym to zrobił w celu ratowania Ojczyzny, ale sprawy jakie tam zostały podejmowane> I co tu dyskutować. Jak robił Tusk głupków z Polaków tak robi dalej, szkoda, że nadal Polacy dają sobie pluć w twarz!!!
Z
Zocha
25 czerwca 2014, 23:26
Ale festiwal hipokryzji! Prywatnie przy wódeczce 90% Polaków tak rozmawia jak ci podsłuchani. Myślę że o polityce i politykach gadaja tak prawie wszyscy posłowie. Ale jak kogoś podsłuchają i upublicznią - to inni odcinają się, jakoby sami tacy nie byli. Ha! Ha!
dobry łotr
25 czerwca 2014, 23:50
Ministrowie chyba się czymś różnią od zwykłych Polaków? Po drugie w tej aferze nie chodzi o słownictwo, ale o łamanie obowiązującego prawa. po trzecie czy na świecie jest taki kraj, gdzie ministra od służb specjalnych przez prawie rok podsłuchują kelnerzy i handlarz węglem. Czy Polska ma jeszcze wywiad i kontrwywiad? Jeżeli widzisz w tej aferze tylko "rozmowy przy wódeczce", to nic dziwnego, że  mafijna PO ma jeszcze 25 % poparcia.
25 czerwca 2014, 23:54
Niby tak, właściwie nawet masz rację. Różnica polega na tym, że te 90% przy wódeczce czy bez niej to nie są osoby decydujące o losach Polski. NA TYM polega różnica. Mam nieodparte wrażenie, że dyskusje Kowalskich przy kielichu na temat dodruku pieniędzy np. to nie to samo, co dyskusje osób piastujących pewne szczególne stanowiska na temat np. tegoż dodruku pieniędzy. Co za pogląd...
A
AP
26 czerwca 2014, 00:01
Prywatnie przy prywatnej wódeczce być może ma Pan rację, ale to była służbowa wódeczka za publiczne pieniądze. Chodzę na takie spotkania i ani tak się nie wypowiadam (k**** ch*** czy f*ck), ani alkohol strumieniami się nie wylewa. Uczestnicy zamawiają sobie albo drinka, albo lampkę wina. Czasami jedną butelką wina jeśli dojdą do porozumienia w sprawie rodzaju. Być może mam szczęście należeć do tych 10%.
M
Marcin
25 czerwca 2014, 23:25
Czy ktoś może potwierdzić czy Jarosław Jagiełło to ten sam poseł, który uczęszcza na spotkania katolickiej wspólnoty Mocni w Duchu w Łodzi?
25 czerwca 2014, 23:55
Może pójdź na spotkanie Mocni w Duchu w Łodzi? Nie uczęszczam, więc nie wiem. Ale może to lepsze, niż pytanie na forum?
J
Jan
25 czerwca 2014, 23:22
Słuchałem pytań opozycji do Tuska. Wstyd mi, że mamy tak słabą opozycję. Nie dziw że Tusk rządzi!
dobry łotr
25 czerwca 2014, 23:41
Słyszałeś wypowiedź posła Szczerskiego? Mi jest wstyd, że mamy takiego premiera i taki rząd.
J
ja25
25 czerwca 2014, 23:17
ich wołami z tego sejmu nie wyciągnie... żenada.
P
Piotr
25 czerwca 2014, 22:15
Wstyd i hańba
ZO
zatroskany obywatel
25 czerwca 2014, 22:28
Zgadza się, te taśmy i podsłuchy to hańba. Bardzo dobrze, że jednak Sejm stanął na wysokości zadania.
dobry łotr
25 czerwca 2014, 22:36
Za podsłuchiwanie polityka PiS "dziennikarze" TVN-u otrzymali nagrodę, a Tusk nawoływał wtedy do dymisji rządu. Teraz podsłuchujących się zamyka, rząd ani myśli o dymisji, a służby przez rok dają się podsłuchiwać kelnerom i handlarzowi węglem. Jak widać "wyśrubowane standardy" Tusk ma tylko dla PiS, dla siebie i swojej PO ma standardy mafijne.
25 czerwca 2014, 23:51
Tak jak taśmy z 2006? Wtedy obecny premier nie był oburzony. Powiem krótko: jest źle. Nie wiemy, kto stoi za nagraniami, a może stać za tym równie dobrze FSB. Ale wtedy tym bardziej trzeba szukać wroga węwnętrznego, co? Jest nawet bardzo źle.
ZO
zatroskany obywatel
26 czerwca 2014, 00:36
Rząd ma się podać do dymisji, bo ktoś zainstalował jakieś podsłuchy ? Jako praworządny obywatel i patriota uważam. że rząd powinien powoływac i odwoływac parlament wybierany w wyborach powszechnych, a nie kelner i biznesmen od węgla.
dobry łotr
26 czerwca 2014, 01:13
Rząd, który nie rządzi, ale zwalcza tylko opozycję, który daje się podsłuchać amatorom, a skoro amatorom, to tym bardziej obcym wywiadom, to już nie rząd, ale "... d..a i kamieni kupa". A z ciebie taki patriota z marszałka Rokosowskiego Polak.
WD
Wujek Dobra Rada
26 czerwca 2014, 02:55
Po co w takim razie kontrole w szpitalu prof.Chazana? Dlaczego w jego przypadku artykuł we Wprost uruchomił machinę urzędniczą i prokuratorską, a w przypadku ministrów nie można zastosować tego samego? Czy ministrowie są lepsi od pozostałych obywateli? Nadludzie?

Skomentuj artykuł

Sejm udzielił rządowi wotum zaufania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.