Sejm wybrał czterech wicemarszałków

Sejm wybrał czterech wicemarszałków
Cezary Grabarczyk z PO został wybrany na wicemarszałka Sejmu. Trwa inauguracyjne posiedzenia Sejmu VII kadencji. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / wm

Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD) zostali we wtorek wybrani na wicemarszałków Sejmu podczas inauguracyjnego posiedzenia izby. Sejm nie wybrał natomiast na wicemarszałka zgłoszonej przez Ruch Palikota Wandy Nowickiej.

Nowicką poparło 192 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów. Przeciwko jej kandydaturze głosował cały klub PiS (138 posłów) oraz cała Solidarna Polska (16 posłów), a także 20 posłów PO i 4 PSL. Ponadto aż 65 posłów PO i 11 PSL wstrzymało się od głosu.

Przeciwko kandydaturze Nowickiej w debacie sejmowej wypowiadali się posłowie klubu PiS. Poseł Artur Górski (PiS) przekonywał, że Nowicka jest na liście płac "przemysłu proaborcyjnego i antykoncepcyjnego".

Inna posłanka PiS Anna Zalewska przywołała wypowiedź Nowickiej, która miała powiedzieć - "jesteśmy krajem katolickim, który na nieszczęście dla kobiet jest krajem papieża". Zalewska pytała posłów, czy osoba z takimi poglądami może zostać wicemarszałkiem Sejmu.

Również Jan Dziedziczak (PiS) przywołał jedną z wcześniejszych wypowiedzi Nowickiej: - Pani Nowicka powiedziała, że jeśli ktoś nie był komunistą za młodu, to nie będzie przyzwoitym człowiekiem. Przypomnę, że w Polsce komunizm jest zabroniony -  zauważył.

DEON.PL POLECA

Wśród posłów PO, którzy byli przeciwni temu, by Nowicka pełniła funkcję wicemarszałka Sejmu, byli m.in. Stefan Niesiołowski, Julia Pitera i Konstanty Miodowicz. Wstrzymali się m.in. Jarosław Gowin i Andrzej Halicki.

Jednak większość klubu PO, bo aż 117 posłów, w tym m.in. Donald Tusk i Grzegorz Schetyna, poparło Nowicką.

W klubie PSL większość - 11 posłów - podczas głosowania wstrzymało się od głosu. 7 posłów, w tym m.in. Jan Bury, Stanisław Żelichowski, Eugeniusz Grzeszczak czy Janusz Piechociński było za, a 4 przeciw (m.in. Eugeniusz Kłopotek).

Nowicką poparły cały klub Ruchu Palikota i klub SLD.

- Decyzja Sejmu jest skandaliczna - powiedział dziennikarzom Janusz Palikot. Jako "skandaliczne" i "szowinistyczne" ocenił też wystąpienia posłów PiS pod adresem Nowickiej. Klub zapowiedział ponowne zgłoszenie kandydatury Nowickiej. Głosowanie ma sie odbyć jeszcze we wtorek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm wybrał czterech wicemarszałków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.