Sejm zdecyduje dzisiaj o "trzynastce" dla emerytów i rencistów. Podejmie też podczas obrad te tematy

Sejm zdecyduje dzisiaj o "trzynastce" dla emerytów i rencistów. Podejmie też podczas obrad te tematy
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / pch

Sejm w czwartek po godz. 9 wznowił obrady; posłowie zdecydują m.in. o rządowym projekcie ws. "trzynastki" dla emerytów i rencistów oraz o wniosku PO-KO o odwołanie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Izba wysłucha też informacji szefowej MEN ws. "kryzysu w oświacie" i protestu nauczycieli.

Dodatkową pomoc w postaci trzynastej emerytury dla każdego seniora zapowiedziano na lutowej konwencji PiS; propozycja ta wchodzi w skład tzw. piątki plus PiS. Świadczenia mają być wypłacane wraz z majową emeryturą lub rentą. Ich kwota będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie objęte egzekucją komorniczą; będzie przysługiwało 9,72 mln osób (ok. 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych).
Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to ponad 10,7 mld zł.
Posłowie zagłosują też nad wnioskiem PO-KO o odwołanie ministra rolnictwa. W środę wieczorem w Sejmie odbyła się nad nim debata. Wniosek popiera opozycja, która zarzuca ministrowi nieudolność. Zdaniem rządu i PiS, wniosek jest polityczny, a szef resortu rolnictwa realizuje dobry plan dla wsi.
Izba powoła też nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Kandydatem klubu PiS na to stanowisko jest Jan Nowak, obecny dyrektor w UODO i radny tej partii na warszawskiej Woli. Kadencja obecnej prezes Urzędu Edyty Bielak-Jomaa upłynęła 22 kwietnia.
Sejm zdecyduje ponadto o losie senackiej poprawki do ustawy, autorstwa PiS, dot. zasad ustalenia kolejności obsadzania mandatów posłów do PE. Według poprawki poseł, który nie obejmie 52. mandatu w PE po wyborach - jeśli znajdą się w nim brytyjscy europosłowie - nie straci swojej dotychczasowej funkcji np. posła na Sejm.
Ustawa została przygotowana w związku z tym, że - jak ustalono w UE - w tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybranych ma zostać 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.
Posłowie zagłosują też nad poprawką Senatu do ustawy zakładającej utworzenie Funduszu Polskiej Nauki, czyli nowego mechanizmu finansowania badań naukowych i prac rozwojowych. Fundusz ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Posłowie na wniosek klubu PO-KO wysłuchają także informacji minister edukacji ws. "kryzysu w oświacie i planowanego protestu nauczycieli".
Sejm przeprowadzi również pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Proponowane przepisy mają zapewnić odpowiednie kwalifikacje kuratora do reprezentacji dziecka w postępowaniu karnym w razie konfliktu interesów między jego rodzicami; nakładają one również na kuratora obowiązki informacyjne w stosunku do rodzica sprawującego pieczę nad dzieckiem.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm zdecyduje dzisiaj o "trzynastce" dla emerytów i rencistów. Podejmie też podczas obrad te tematy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.