Senat: debata o ustawie antyterrorystycznej

Senat: debata o ustawie antyterrorystycznej
(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Ustawa antyterrorystyczna to nie jest wybór między prawami człowieka a tymi zapisami - mówił podczas debaty w Senacie sekretarz stanu w kancelarii premiera Maciej Wąsik. Komisje senackie są za niewnoszeniem poprawek, PO opowiada się za odrzuceniem ustawy.

Senat debatuje w środę od godz. 14 o tzw. ustawie antyterrorystycznej. Senackie komisje zaproponowały uchwalenie jej bez poprawek. Opozycja we wniosku mniejszości chce odrzucenia ustawy w całości.

Wiceminister Wąsik bronił w Senacie zapisów ustawy. W jego ocenie "tylko człowiek bezpieczny może realizować swoje prawo do wolności". "My chcemy, żeby Polacy byli bezpieczni" - deklarował. Odnosząc się m.in. do uwag, że innymi zasadami powinni być objęci cudzoziemcy z krajów Unii Europejskiej przypomniał, że w szeregach Państwa Islamskiego walczą obywatele UE. "5 tys. osób z UE walczy po tamtej stronie - czy mamy to ignorować, udawać, że ich nie ma?" - pytał.

Powiedział, że wniosek o odrzucenie ustawy uważa za nieodpowiedzialny. Jak mówił, Platforma Obywatelska miała plany podobnych albo ostrzejszych rozwiązań. "Nie mówcie, że nie rozważaliście takich rozwiązań. Nie mówcie, że takie prawo antyterrorystyczne nie jest potrzebne" - powiedział Wąsik.

DEON.PL POLECA

Bogdan Klich (PO) wyjaśnił, że wniosek o odrzucenie ustawy w całości wynika z tego, że w ocenie senatorów PO nie da się jej poprawić zgłaszając poprawki. "Nie wierzymy, że poprawkami na tej sali jesteśmy w stanie poprawić tę ustawę" - mówił.

Wśród mankamentów ustawy wymieniał m.in. zbyt szeroki - w jego ocenie - dostęp ABW drogą elektroniczną do danych o Polakach, zgromadzonych w praktycznie wszystkich państwowych zbiorach danych. Według Klicha, najbardziej naruszające prawa człowieka i obywatelskie są możliwości dostępu bez zewnętrznej kontroli czy zgody sądu do danych z rejestrów NFZ, czyli dotyczących leczenia i ZUS.

"To będzie szerokopasmowy dostęp służb do danych podlegających dotychczas ochronie" - podkreślał. "Teraz ma się to odbywać na zasadzie transmisji danych, a zatem zakres i tryb wprowadzany przez nową ustawę grozi tym, że hurt zastąpi detal, że dane nie będą dostatecznie chronione" - mówił podczas debaty.

Jan Maria Jackowski (PiS) powiedział, że nie rozumie wniosku Klicha o odrzucenie ustawy, skoro PO miała osiem lat na uporządkowanie tych spraw i nie zrobiła tego; zatem wniosek nie jest merytoryczny, a polityczny. Klich odparł, że w tych latach były podejmowane działania przeciwdziałające terroryzmowi, m.in. powstało Centrum Antyterrorystyczne (CAT), ulokowane w ABW, jako główny ośrodek zintegrowanego systemu reagowania na zagrożenia terrorystyczne.

Jackowski pytał też wiceministra, czy pod pretekstem krytyki ustawy "mogą działać agenci wpływu", by osłabić nasze państwo - wobec potencjalnych zagrożeń, których ustawa dotyczy.

"Nie mam żadnych dowodów na taką tezę (...), ale nie wykluczam" - odpowiedział Wąsik. "Jak wiadomo, są kraje, które mają silne agentury wpływu i te agentury działają i próbują w różny sposób - chociażby poprzez dyskusję na forach internetowych - wzbudzić emocje społeczne i o tym doskonale wiemy" - mówił. "Niewykluczone, że tutaj też działają tego rodzaju siły, chociaż ja przyznam się, że nie mam na to dowodów - ale wiemy, że są kraje, które wydają duże środki na tego typu działania" - stwierdził Wąsik.

Przedstawiając stanowisko senackiej komisji Robert Mamątow (PiS) podkreślał, że nowe prawo ma zapewnić bezpieczeństwo obywateli i ustrzec ich przez zagrożeniami terrorystycznymi.

"Człowiek musi się czuć bezpiecznie we własnym kraju i to jest podstawowa zasada tej ustawy. Jeśli to miałoby być z uszczerbkiem dla praw człowieka, to ja się na to godzę, żeby nie doszło do takich sytuacji jak we Francji, Belgii czy w Ameryce" - mówił Mamątow, nawiązując do zamachów w tamtych krajach.

Piotr Florek (PO) pytał go, czy przy wprowadzeniu najwyższych stopni alarmowych, które mogą się przedłużać i możliwości zawieszania zgromadzeń publicznych, będzie można przeprowadzać wybory - bo nie widzi uregulowania tego w ustawie.

Mamątow odpowiedział, że "jeśli jest wprowadzony trzeci czy czwarty stopień zagrożenia, to nikt nie przeprowadza wyborów, a jeśli miałyby być, to się je zawiesza; to oczywista sprawa". Dopytywany, czy jest taki zapis w ustawie odpowiedział, że nie i mówił o logice takich sytuacji - że w warunkach grożącego zamachu żadne państwo nie organizuje wyborów.

Bogdan Borusewicz (PO) pytał, czy zawarta w ustawie możliwość stosowania przez służby do trzech miesięcy bez zgody sądu technik operacyjnych wobec obcokrajowców ma dotyczyć też osób, które uzyskały Kartę Polaka.

Mamątow odpowiedział, że dla zapewnienia bezpieczeństwa polskim obywatelom zapis ustawy dotyczy wszystkich obcokrajowców - również tych, którzy uzyskali Kartę. "To, że dzisiaj ma Kartę Polaka - OK; ale jest obcokrajowcem. Tak samo dotyczy wszystkich" - powiedział. "Czy to jest obywatel francuski, czy obywatel białoruski, z kartą, służby tak samo mają go traktować" - tłumaczył.

W środowej debacie Wąsik powiedział, że przeanalizował poprawki przygotowane przez Biuro Legislacyjne Senatu z własnymi prawnikami i będzie rekomendował nieprzyjmowanie ich. "One nie są niezbędne, żeby stosować przepisy tej ustawy" - zaznaczył Wasik. Florek zapowiedział, że PO będzie zgłaszać je mimo świadomości, że większość senacka będzie za ich nieprzyjmowaniem.

Podstawowym celem ustawy ma być podniesienie efektywności działania polskiego systemu antyterrorystycznego, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli - uzasadniał rząd, który przygotował projekt ustawy. Ma ona doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb.

Organizacje broniące praw człowieka i Rzecznik Praw Obywatelskich krytykowali podczas prac nad ustawą część jej zapisów, m.in. dot. ograniczenia wolności zgromadzeń, blokowania treści w internecie, postępowania wobec cudzoziemców oraz obowiązku rejestracji kart pre-paid.

Borusewicz w debacie pytał też o to, czy Generalny Inspektor Ochrony Danych osobowych otrzymał projekt ustawy do zaopiniowania. Wąsik odparł, że o ile wie, nie ma takiego obowiązku, by rząd w takich sprawach sięgał po opinie GIODO.

Senat kontynuuje debatę - według zapowiedzi, ma ona dobiec końca po godz. 22; na zakończenie rozpoczętego w środę dwudniowego posiedzenia Senat ma przejść do głosowań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat: debata o ustawie antyterrorystycznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.