Setki tysiecy osób w Muzeum Narodowym

Setki tysiecy osób w Muzeum Narodowym
(fot. mjaniec / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / kn

Obrazy Maurycego Gottlieba, sztukę chińską i grafiki artystów francuskich będzie można zobaczyć na wystawach organizowanych w tym roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Placówka odnotowała w 2014 r. 641 tys. odwiedzin.

Najpopularniejszą ubiegłoroczną wystawą była prezentacja prac Stanleya Kubricka, którą obejrzało 43,5 tys. osób. Wystawa "Maksymilian Gierymski" zgromadziła 28,5 tys. widzów, a ekspozycję poświęconą Oldze Boznańskiej, która potrwa jeszcze do 1 lutego, do tej pory widziało 35 tys. osób.
"Rok 2014 był bardzo udany m.in. pod względem wystawienniczym. Mieliśmy ekspozycję prac Stanleya Kubricka, Maksymiliana Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, wystawy +Legiony Polskie+ i +Przestrzeń Opery+"- mówiła w piątek na spotkaniu z mediami dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew. "Zostaliśmy też docenieni. Otrzymaliśmy dwie nagrody Sybilla - Grand Prix za projekt rewitalizacji naszych oddziałów Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, willi +Atma+ w Zakopanem i Europeum oraz w kategorii Inwestycji za Europeum. Dostaliśmy też szereg innych nagród m.in. słuchacze radiowej +Trójki+ uznali wystawę Kubricka za wydarzenie roku" - przypomniała Gołubiew.
Widzowie w tym roku będą mogli obejrzeć w muzeum 19 wystaw. W lutym w gmachu głównym otwarta zostanie ekspozycja "W przestrzeni Smoka" będąca prezentacją sztuki chińskiej ze zbiorów MNK. Wiele obiektów będzie można zobaczyć po raz pierwszy, najstarsze z nich mają 2,2 tys. lat, najmłodsze ponad sto. Będą to obrazy, grafiki i rzeźby, ceramika, ubiory i akcesoria, wyroby z brązu, emalii, laki, szkła, wachlarze, instrumenty muzyczne oraz zabawki.
W oddziale Europeum zaplanowano pokaz wypożyczonego z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach płótna El Greca "Ekstaza świętego Franciszka z Asyżu", a w Kamienicy Szołayskich wystawę dzieł Maurycego Gottlieba, ucznia Jana Matejki.
Miłośnicy impresjonizmu i Art Nouveau będą mogli podziwiać grafiki francuskich mistrzów m.in. Paula Gauguina, Auguste'a Renoira czy Edouarda Maneta z kolekcji Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego, a na odrębnej wystawie zgromadzone przez niego dzieła artystów Młodej Polski.
W czerwcu do Krakowa zawita przygotowana we współpracy z Palais des Beaux-Arts w Brukseli wystawa "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu", a na koniec roku muzeum przygotowuje ekspozycję "Moda PRL-u".
MNK przygotowuje się do modernizacji gmachu głównego, który ma mieć w przyszłości jedynie funkcję wystawienniczą. "Chcemy przede wszystkim zmienić sposób prezentowania naszych zbiorów. Po 20 latach galerie po prostu się zestarzały. Modernizacja to epokowe, bardzo trudne, ale też interesujące wyzwanie" - mówiła Gołubiew.
Magazyny mają być przeniesione w nowe miejsce. Muzealnicy mają nadzieję, że we współpracy z innymi krakowskimi placówkami do 2018 r. uda się utworzyć na terenie Nowej Huty Centrum Konserwacji i Magazynowania Muzealiów. Wzorem podobnych budynków funkcjonujących w Europie Zachodniej np. w Danii wzniesiony ma być nowoczesny, tani w użytkowaniu obiekt, gdzie w temperaturze ok. 10 stop. C (według specjalistów najlepiej służącej zbiorom) przechowywane byłyby kolekcje kilkunastu muzeów.
W kwietniu 2016 planowane jest otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w kompleksie im. Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego. Inwestycja, która jest współfinansowana ze środków UE trwa: zakończono prace ziemne, wkrótce ma zacząć się budowa ścian. W ramach tego projektu zaplanowano również konserwację i digitalizację księgozbioru, w tym "Dzienników" oraz konserwację mebli i innych obiektów związanych z Józefem Czapskim.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Setki tysiecy osób w Muzeum Narodowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.