Sikorski nie ma zakazu wypowiadania się

Sikorski nie ma zakazu wypowiadania się
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
8 lat temu
PAP / psd

Centrum Informacyjne Rządu zdementowało w piątek informacje "Naszego Dziennika", jakoby premier Donald Tusk wydał zakaz publicznego wypowiadania się szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu.

- Informacje o wydanym przez premiera Donalda Tuska zakazie publicznego wypowiadania się ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, które ukazały się dzisiaj w "Naszym Dzienniku" i niektórych portalach informacyjnych, są nieprawdziwe - podało CIR w wydanym w piątek komunikacie.

Według "Naszego Dziennika", Tusk "został po prostu zaskoczony" wystąpieniem Sikorskiego w Berlinie. Jak podaje "Nasz Dziennik", szef MSZ planował "dać odpór" krytykom, ale Tusk zabronił mu publicznego wypowiadania się w tej sprawie i ta cisza może trwać do 14 grudnia, do sejmowej debaty na temat polityki zagranicznej. Szef rządu - czytamy w "NDz" - ma nadzieję, że do tego czasu sytuacja nieco się uspokoi i emocje opadną.

Podczas wystąpienia na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej Sikorski zaproponował m.in. zmniejszenie i jednoczesne wzmocnienie Komisji Europejskiej, ogólnoeuropejską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE. Minister SZ tłumaczył, że bliższa współpraca w ramach UE ma być odpowiedzią na kryzys.

Sikorski apelował też do Niemiec o ratowanie strefy euro. "Nie możecie dominować, lecz macie przewodzić reformom" - wzywał. Pytał też, czy można być pewnym, że "jeżeli dojdzie do rozpadu strefy euro, to wspólny rynek, kamień węgielny Unii Europejskiej, na pewno przetrwa?". W ocenie Sikorskiego, "jeżeli nie jesteśmy gotowi zaryzykować częściowego demontażu UE, wówczas staniemy przed najtrudniejszym dla każdej federacji wyborem: głębsza integracja lub rozpad". Szef MSZ mówił też m.in., że "stoimy przed wyborem, czy chcemy być prawdziwą federacją, czy też nie".

W efekcie tego wystąpienia część opozycji domaga się odwołania Sikorskiego ze stanowiska szefa MSZ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sikorski nie ma zakazu wypowiadania się
Komentarze (2)
M
md
2 grudnia 2011, 15:13
Zdradek Radziejowski zaprasza Szwedów - nein, verziehen Sie - poprawia Herr Thusk. Jeśli straszy wojną to niech jeszcze powie kto kogo zaatakuje. Kanzlerin Merkel go prowadzi - jak Katarzyna króla Stasia...Jednak prawo dziejowe daje nadzieję, że tragedia może się powtórzyć jako FARSA
S
ss
2 grudnia 2011, 15:05
A gdyby milczał zostalby filozofem...

Skomentuj artykuł

Sikorski nie ma zakazu wypowiadania się
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.