Sikorski ostrożnie o kandydacie na szefa MFW

Sikorski ostrożnie o kandydacie na szefa MFW
Ministrowie spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego, od lewej Radosław Sikorski (Polska) i Alain Juppe (Francja), podczas wspólnej konferencji prasowej, po spotkaniu w Bydgoszczy (fot. PAP / Tytus Żmijewski)
PAP / wm

Polska jest zbyt małym akcjonariuszem MFW, by samodzielnie forsować swojego kandydata na szefa tej instytucji - ocenił minister Radosław Sikorski. Obsada stanowiska była poruszana podczas spotkania Trójkąta Weimarskiego w Bydgoszczy.

"Polska ma świetnych kandydatów na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ale jest stosunkowo niewielkim akcjonariuszem tej instytucji. Przestrzegam jednak przed nadmierną ekscytacją tym tematem, bo dobrego kandydata łatwo «spalić»" - podkreślił minister Radosław Sikorski po spotkaniu w Bydgoszczy.

Szef polskiego MSZ, a także przedstawiciele Francji i Niemiec unikali spekulacji na temat nazwisk możliwych kandydatów na szefa MFW. Podkreślano zgodnie, że najważniejsze jest ustalenie wspólnego stanowiska w tej sprawie przez kraje europejskie.

"Nie rozmawialiśmy na temat konkretnych kandydatów, ale warto tę sprawę omówić. Warto ustalić wspólnego kandydata, bo to nasz wspólny interes, by utrzymać wysoką pozycję Europy w MFW" - podkreślił minister Alain Juppe.

Wypowiedź szefa francuskiego MSZ była powtórzeniem stanowiska wygłoszonego wcześniej przez Christine Lagarde, ministra finansów i gospodarki Francji. Juppe nie zaprzeczył w Bydgoszczy, że w jego opinii to właśnie Lagarde byłaby odpowiednim kandydatem Europy na stanowisko szefa MFW.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sikorski ostrożnie o kandydacie na szefa MFW
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.