Śląskie: 15 nowych przypadków koronawirusa wśród górników, 28 kolejnych ozdrowieńców

Śląskie: 15 nowych przypadków koronawirusa wśród górników, 28 kolejnych ozdrowieńców
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
PAP / pp

Od soboty nieznacznie zmniejsza się liczba górników zakażonych koronawirusem - wynika z danych śląskich kopalń. W ostatnich dniach ozdrowieńców przybywa szybciej niż nowych przypadków zakażenia. W poniedziałek poinformowano o 15 nowych zachorowaniach, a wyzdrowiało 28 osób.

Dzięki kolejnym ozdrowieńcom, w poniedziałek spadła ogólna liczba górników chorych na COVID-19. Z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 1251 górników z trzech spółek węglowych - o 13 mniej niż w sobotę i 28 mniej niż w piątek, kiedy wzrost zachorowań był rekordowy.

Jak wynika z przekazanych w poniedziałek PAP statystyk, obecnie zakażonych koronawirusem jest 953 pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG), 201 górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach i 97 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Dane te uwzględniają już wszystkie wyniki ubiegłotygodniowych badań przesiewowych w wybranych kopalniach.

W PGG liczba osób zakażonych wzrosła od soboty o 12. Zakończyła się już pierwsza tura badań przesiewowych w rybnickiej kopalni Chwałowice, gdzie koronawirusa ma obecnie 220 osób, a także w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie choruje 510 górników. W kopalni Marcel w Radlinie potwierdzono 54 przypadki zachorowania. W tym tygodniu planowane są kolejne badania - powtórnie testowani będą górnicy, którzy wcześniej mieli ujemne wyniki.

Od soboty Ruda Śląska, Rybnik i powiat rybnicki, a także powiat wodzisławski, gdzie znajduje się kopalnia Marcel, oraz powiat pszczyński, są objęte tzw. czerwoną strefą epidemiczną. Oznacza to wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, m.in. obowiązku noszenia maseczek także na zewnętrz.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2952 pracowników, z których 1999 osób (67,7 proc.) to ozdrowieńcy. Choruje 953 pracowników, a 1136 jest w kwarantannie.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w poniedziałek przybyły dwa nowe przypadki zakażenia - w kopalniach Pniówek i Budryk. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziły się 4082 osoby, a wyzdrowiało 3985 (97,6 proc.). 47 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 97 górników.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do poniedziałku zanotowano 292 przypadki SARS-CoV-2 - od soboty przybyło jedno nowe zachorowanie. Wyzdrowiało 91 osób, a nadal choruje 201. 68 pracowników zakładu przebywa w kwarantannie. Dane te obejmują już wyniki ubiegłotygodniowych testów, w których na 260 pobranych próbek dodatnie okazały się trzy. Również w Silesii w tym tygodniu zaplanowano kolejną, prawdopodobnie już ostatnią, turę badań przesiewowych.

Łącznie, według sobotnich danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 tys. 916 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało 6 tys. 665 pracowników kopalń, czyli blisko 84,2 proc. wszystkich zakażonych.

Według najnowszych danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 17 tys. 943 osób (w poniedziałek poinformowano o 98 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 415 zmarło. Ponad 83,7 proc. wszystkich zakażonych (15 tys. 31 osób) wyzdrowiało.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Maria Mazurek
23,94 zł
39,90 zł

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy...

Skomentuj artykuł

Śląskie: 15 nowych przypadków koronawirusa wśród górników, 28 kolejnych ozdrowieńców
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Śląskie: 15 nowych przypadków koronawirusa wśród górników, 28 kolejnych ozdrowieńców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.