Śląskie: policjanci rozwikłali sprawę zabójstwa sprzed 19 lat

Śląskie: policjanci rozwikłali sprawę zabójstwa sprzed 19 lat
(fot. depositphotos.com)
PAP / df

Policjanci z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - tzw. Archiwum X - ustalili prawdopodobnego sprawcę zabójstwa 65-letniej kobiety w 2000 r. w Bytomiu.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka śląskiej policji podisnpektor Aleksandra Nowara, funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego o to 47-letniego mężczyznę, który usłyszał już zarzut zabójstwa. Sąd zdecydował o jego aresztowaniu. Grozi mu dożywocie.

Śledczy nie podają, czy podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu. "Ze względu na specyfikę tej trudnej sprawy nie informujemy na razie o szczegółach" - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka katowickiej Prokuratury Okręgowej Marta Zawada-Dybek.

17 marca 2000 r. w Bytomiu w mieszkaniu należącym do 65-latki znaleziono leżące na ziemi ciało kobiety. Mieszkanie było splądrowane, a na twarzy i ciele kobiety były widoczne obrażenia. Sekcja zwłok wykazała, że została uduszona. Wykonane wówczas na miejscu zdarzenia czynności i prowadzone postępowanie nie pozwoliły policjantom ustalić sprawcy zbrodni. Sprawa została więc umorzona.

DEON.PL POLECA

Po latach zajęli się nią ponownie kryminalni ze śląskiego Archiwum X, którzy skrupulatnie przeanalizowali akta. Podjęli współpracę z policjantami z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy - wykorzystując nowoczesne metody badań - ponownie poddali analizie zabezpieczony w 2000 r. materiał dowodowy. To naprowadziło policję na trop 47-letniego mieszkańca jednej z podgliwickich miejscowości. Dalsze ustalenia prowadzone przez śląskich śledczych pozwoliły na zatrzymanie mężczyzny oraz przedstawienie mu zarzutów.

W skład elitarnego zespołu tzw. Archiwum X wchodzą najlepsi, niezwykle doświadczeni policjanci. Ich zadaniem jest analiza spraw, które przed laty zostały umorzone, a które - przy wykorzystaniu najnowszych technik badawczych - mają teraz szansę na rozwiązanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak

Poznaj kulisy sukcesów elitarnej policyjnej jednostki śledczej z Krakowa

Podobno ludziom zdarza się znikać bez śladu. Podobno istnieje coś takiego jak zbrodnia doskonała. Podobno czas leczy rany.

W policyjnych statystykach zaginięć kryje się mroczny sekret...

Skomentuj artykuł

Śląskie: policjanci rozwikłali sprawę zabójstwa sprzed 19 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.