SLD nie poprze wniosku PiS o wotum nieufności

SLD nie poprze wniosku PiS o wotum nieufności
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / slo

Szef SLD Leszek Miller oświadczył w piątek, że klub Sojuszu nie poprze wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego, bo każda zmiana polityczna, która "grozi recydywą IV RP" jest dla jego partii nie do przyjęcia.

Miller powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie, po około dwugodzinnym spotkaniu klubu Sojuszu z Glińskim, że profesor "nie powinien mieć żadnych złudzeń" w sprawie poparcia przez SLD wniosku o konstruktywne wotum nieufności.

- Są trzy przesłanki, które nie powinny dawać nadziei panu prof. Glińskiemu. Pierwsza to, że obecny rząd ma większość parlamentarną i za tydzień też będzie ją miał. Druga, że już wyraziliśmy stosunek do rządu Donalda Tuska w ubiegłym roku, kiedy głosowano wotum zaufania. Głosowaliśmy przeciw. Trzecia, że niezależnie od zalet prof. Piotra Glińskiego nie możemy zapomnieć, że jest rekomendowany przez PiS i Jarosława Kaczyńskiego, a każda zmiana polityczna, która grozi recydywą IV Rzeczypospolitej jest dla nas nie do przyjęcia - podkreślił szef Sojuszu.

Gliński po spotkaniu powiedział, że w bardzo wielu kwestiach posłowie SLD się z nim zgadzali m.in. ws. bezrobocia, w ocenie stanu państwa i gospodarki. - Było bardzo interesująco, to była ciekawa dyskusja - powiedział. Zgodny pogląd był również, według Glińskiego, w kwestiach odblokowania środków z Funduszu Pracy i ulg inwestycyjnych na rozwój innowacyjności.

- Gdyby sporządzić po tej dyskusji protokół zbieżności i rozbieżności, w niektórych sprawach wystąpiła zbieżność, w niektórych rozbieżność. Takie jest życie. Świat nie jest czarno-biały - skomentował Gliński.

- Zdaję sobie sprawę, że interesem politycznym SLD jest także stawanie w kontrze do PiS, a jestem postrzegany jako kandydat PiS. Moja misja jest związana z propozycją ponadpartyjną, kiedy Polska jest w kryzysie, a rząd nie daje sobie rady - powiedział Gliński.

W ubiegłym tygodniu z kandydatem PiS spotkały się władze PSL. Szef ludowców, wicepremier Janusz Piechociński mówił PAP po spotkaniu, że ludowcy będą przeciwni wnioskowi PiS o wotum nieufności wobec rządu i powołaniu Glińskiego na premiera.

Z kolei w poniedziałek Gliński ma rozmawiać z klubem Solidarnej Polski. Natomiast w niedzielę przedstawić ma wszystkich ekspertów, którzy mają wspierać rząd techniczny.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu PO-PSL, z kandydaturą Glińskiego na premiera, klub PiS złożył w Sejmie 11 lutego. Sejm ma zająć się wnioskiem PiS na posiedzeniu 6-8 marca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

SLD nie poprze wniosku PiS o wotum nieufności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.