Solidarność: nauczyciele nie przegrali, będą podwyżki i zmiany

Solidarność: nauczyciele nie przegrali, będą podwyżki i zmiany
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / ms

Nauczyciele nie przegrali. KSOiW NSZZ "Solidarność" wynegocjowała w porozumieniu podpisanym z rządem m.in. 15-procentową waloryzację wynagrodzeń w tym roku, zmianę systemu wynagradzania i skrócenie ścieżki awansu zawodowego - wskazał w czwartek związek.

"Solidarność miała rację! Nauczyciele nie przegrali! Przypomnijmy, że 7 kwietnia zespół negocjacyjny Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ «Solidarność» podpisał z rządem porozumienie, które uwzględniło większość naszych postulatów" - głosi oświadczenie KSOiW NSZZ "Solidarność".

Wskazano w nim, że sekcja wynegocjowała: 15-procentową waloryzację wynagrodzeń w tym roku, zmianę systemu wynagradzania (na przełomie czerwca i lipca tego roku ma zostać opracowany nowy system wynagradzania, według którego pensje nauczycieli będą powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej), przywrócenie przepisów dotyczących oceny pracy sprzed września 2018 r., skrócenie ścieżki awansu zawodowego, określenie minimum dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł oraz przyznanie dodatkowych tzw. godzin do dyspozycji dyrektora.

Zdaniem związku podpisane z rządem porozumienie to "efekt skutecznych negocjacji, które prowadziła KSOiW NSZZ «Solidarność» i pragmatycznego podejścia do negocjacji".

DEON.PL POLECA

W oświadczeniu podkreślono, że związek "przez półtora roku prowadził otwartą walkę z MEN, a także rządem, domagając się podwyżek wynagrodzeń oraz poprawy warunków pracy".

"Od początku prowadzenia akcji protestacyjnej, nie chcieliśmy, by zakładnikami naszej walki z rządem byli uczniowie. Zdawaliśmy sobie także sprawę, o czym informowaliśmy nauczycieli, że prowadzenie strajków w szkołach, naraża ich na utratę zarobków, a także na inne bolesne konsekwencje" - wskazała Solidarność.

Jak podniesiono, "uparte żądanie, formułowane przez inne centrale związkowe, spełnienia zaporowego postulatu podwyżki wynagrodzeń o tysiąc złotych, doprowadziło do tego, że rząd zaczął forować propozycję zwiększenia nauczycielskiego pensum".

"Stanowczo podkreślamy, że podwyżki wynagrodzeń nauczycieli oraz zmiany w przepisach prawnych dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego oraz nowy system wynagradzania to sukces negocjacyjny KSOiW NSZZ «Solidarność». Porozumienie z rządem, które gwarantuje realizację naszych postulatów, podpisał tylko jeden związek zawodowy - NSZZ «Solidarność»!" - podkreślono.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Solidarność: nauczyciele nie przegrali, będą podwyżki i zmiany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.