Sondaż: PiS odrabia straty. PO ostro w dół

Sondaż: PiS odrabia straty. PO ostro w dół
Partia Donalda Tuska traci na rzecz Prawa i Sprawiedliwości (fot. kprm.gov.pl)
PAP / wab

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się już teraz na kandydatów PO głosowałoby 39 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania. Na kandydatów PiS - 23 proc. - wynika z marcowego sondażu CBOS.

Ponad połowa Polaków (56 proc.) deklaruje, że wzięłaby udział w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby odbywały się już teraz. W porównaniu z poprzednim miesiącem odsetek potencjalnych wyborców wzrósł o 3 punkty, a w porównaniu z końcem ubiegłego roku jest wyższy aż o 8 punktów.

Gdyby wybory odbywały się już teraz, na PO mogłoby liczyć na 39 proc. głosów - wynika z sondażu CBOS. W porównaniu z ubiegłym miesiącem poparcie dla partii Donalda Tuska obniżyło się o 4 punkty procentowe. Spadkowi poparcia dla PO towarzyszy taki sam - jeśli chodzi o wymiar procentowy - wzrost notowań Prawa i Sprawiedliwości. W marcu chęć głosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego wyraża 23 proc. wyborców, o 4 punkty więcej niż w lutym. Zatem obserwowane w ubiegłym miesiącu pogorszenie wyniku PiS także okazało się zjawiskiem przejściowym.

Notowania dwóch pozostałych partii, których przedstawiciele zasiadają w parlamencie, zmieniają się nieznacznie. Obecnie 8 proc. Polaków mających zamiar wziąć udział w wyborach, deklaruje głosowanie na SLD. Takie samo poparcie jak w lutym uzyskałaby druga z rządzących partii - PSL, która mogłaby liczyć na głosy 6 proc. pewnych uczestników głosowania.

W marcu wśród ankietowanych zapowiadających, że na pewno poszliby na wybory, swoich zwolenników znajdują jeszcze: KPEiR, LPR, Partia Kobiet, Prawica Rzeczypospolitej, Samoobrona i SdPl (po 1 proc. głosów).

Autorzy sondażu piszą, że "choć przewaga PO na PiS-em nie jest już przeszło dwukrotna, jak w ubiegłym miesiącu, nadal jest bardzo duża". CBOS dodaje, że "realizacja marcowego badania zbiegła się w czasie z szeroko relacjonowanym kongresem PiS, podczas którego m.in. dokonano wyboru władz tej partii na kolejną kadencję. Był to więc okres - jeśli chodzi o obecność w mediach - dobrej koniunktury dla tej partii" - konkludują autorzy badania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sondaż: PiS odrabia straty. PO ostro w dół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.