Sondaże: nazwisko nowego prezydenta poznamy po II turze

Sondaże: nazwisko nowego prezydenta poznamy po II turze
(fot. shutterstock.com)
PAP / ptt

Najnowsze sondaże pokazują, że nazwisko przyszłego prezydenta poznamy dopiero po II turze. Choć pierwsze badania dawały zwycięstwo w I turze Bronisławowi Komorowskiemu, w ciągu kilku miesięcy dystans dzielący go od głównego rywala - Andrzeja Dudy znacznie się zmniejszył.

Poparcie dla Komorowskiego spadło z 63 proc. do 43 proc. w CBOS; w TNS Polska z 52 do 41 proc. Duda zaś zyskał zwolenników - w styczniu TNS dawał mu 12 proc. poparcia; w kwietniu 26 proc. W CBOS poparcie dla kandydata PiS wzrosło od 15 proc. do 26 proc. Trzecie miejsce z poparciem najwyżej 6 proc. przez kilka miesięcy zajmowała Magdalena Ogórek; w ostatnim badaniu CBOS trzecie miejsce zajął Paweł Kukiz z poparciem 7 proc.

Z kwietniowego sondażu CBOS (16-22 kwietnia, 1027 osób) wynika, że na Komorowskiego gotowych jest głosować 43 proc. badanych, spośród tych którzy deklarują, że wezmą udział w pierwszej turze wyborów. Na kandydata PiS głos chce oddać 26 proc. z nich. Na trzecim miejscu uplasował się Paweł Kukiz z poparciem 7 proc. respondentów. Dalej jest Janusz Korwin-Mikke i Magdalena Ogórek (po 4 procent poparcia). Kandydat PSL Adam Jarubas może liczyć na 2 proc. poparcia. Na Janusza Palikota chce głosować 1 proc.Kandydatury pozostałych spośród 11 zarejestrowanych pretendentów do prezydentury - Grzegorza Brauna, Mariana Kowalskiego, Pawła Tanajno i Jacka Wilka - jak dotąd nie spotykają się z zainteresowaniem wyborców.

Kilka dni wcześniej (11-16 kwietnia, 963 osoby) badanie przeprowadził TNS Polska. Także z tego sondażu jednoznacznie wynika, że 10 maja nie przyniesie rozstrzygnięcia. Spośród osób, które wyraziły zainteresowanie udziałem w wyborach prezydenckich, 41 proc. chce głosować na Komorowskiego. Andrzeja Dudę popiera 26 proc. Kandydatka SLD uzyskała taki sam wynik, co Paweł Kukiz (po 5 proc.). Natomiast Adam Jarubas może liczyć na takie samo poparcie jak Janusz Korwin-Mikke (po 3 proc.). Janusz Palikot (Twój Ruch) miał 1-procentowe poparcie.

A jeszcze w styczniu, przed oficjalnym ogłoszeniem wyborów sondaż TNS Polska (16-21 stycznia, 978 osób) jednoznacznie pokazywał, że urzędujący prezydent cieszy się poparciem ponad połowy badanych (52 proc.) i druga tura nie będzie potrzebna. Na kandydata PiS gotowych było głosować 12 proc. badanych. Magdalena Ogórek mogła się cieszyć 5-proc. poparciem. Na dalszych pozycjach znaleźli się Janusz Korwin-Mikke (3 proc.) i Janusz Palikot (2 proc.).

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sondaże: nazwisko nowego prezydenta poznamy po II turze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.