SP chce debaty Cymańskiego z Glińskim

SP chce debaty Cymańskiego z Glińskim
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / slo

Solidarna Polska chce zorganizować w najbliższą sobotę debatę, która miałaby wyłonić wspólnego kandydata prawicy na premiera. Udział w niej mieliby wziąć kandydat SP na premiera Tadeusz Cymański i kandydat PiS - prof. Piotr Gliński.

Cymański zaproponuje taką debatę Glińskiemu jeszcze w środę.

- W środę na konferencji prasowej w Sejmie Tadeusz Cymański wyzwie na pojedynek kandydata PiS na premiera prof. Piotra Glińskiego. Chcielibyśmy, aby ta debata miała formę prawyborów na prawicy tzn. osoba, która wygra debatę zostanie kandydatem prawicy na premiera. Niech wygra lepszy - powiedział PAP rzecznik SP Patryk Jaki.

Według niego celem debaty jest m.in. poznanie poglądów Glińskiego dotyczących najbardziej drażliwych problemów Polski. Debata miałaby się odbyć w sobotę.

- Chcielibyśmy poznać poglądy prof. Glińskiego oraz dowiedzieć się, czy podziela poglądy PiS odnośnie obniżania podatków dla najbogatszych, lub czy zgadza się z zaniechaniem przez rząd PiS prowadzenia polityki prorodzinnej - powiedział Jaki.

Dodał, że Solidarna Polska liczy na przyjęcie przez Glińskiego zaproszenia do debaty.

PiS przedstawił socjologa, prof. Piotra Glińskiego, jako kandydata tej partii na premiera technicznego rządu na początku października. Gliński zaprezentował priorytety programowe i zapowiedział, że o poparcie zwróci się do wszystkich ugrupowań sejmowych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że za kilka tygodni jego ugrupowanie złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska.

Wcześniej Solidarna Polska zaproponowała, aby kandydatem na premiera ponadpartyjnego rządu został europoseł Tadeusz Cymański.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Zatem, by przy pomocy konstruktywnego wotum nieufności doprowadzić do zmiany rządu, trzeba zgromadzić w Sejmie większość co najmniej 231 głosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

SP chce debaty Cymańskiego z Glińskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.