Spadkobiercy dzielnych karabinierów

"Nasz Dziennik" / PAP / pz

Żandarmeria Wojskowa uczciła 182. rocznicę bitwy pod Dębem Wielkim. Miejscowość położona niedaleko Mińska Mazowieckiego, uważana jest za miejsce narodzin etosu tej formacji - informuje "Nasz Dziennik".

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. Mirosław Rozmus, dowódcy lokalnych oddziałów ŻW z Mińska, przedstawiciele policji, ochotniczych straży pożarnych, organizacji społecznych i szkół.

Po uroczystej mszy św. złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą karabinierów - żandarmów, którzy wsławili się wyjątkowym męstwem i odwagą podczas bitwy z wojskami rosyjskimi.

Jak podkreślają sami żandarmi, to właśnie w jej trakcie narodził się etos wojskowy tej formacji. Porównywana z Samosierrą szarża ppłk Franciszka Sznajdego przechyliła szalę zwycięstwa na stronę wojsk polskich.

DEON.PL POLECA

Udowodniła też, że żandarmi, zwani wówczas karabinierami, to nie tylko służba nadzorująca porządek i dyscyplinę w wojsku, ale też bitni żołnierze. Karabinierzy zdobyli pod Dębem Wielkim 21 Krzyży Virtuti Militari.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Spadkobiercy dzielnych karabinierów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.