Euro 2012: Żandarmeria Wojskowa jak policja

Euro 2012: Żandarmeria Wojskowa jak policja
(fot. http://www.2012.org.pl)
PAP / im

Blisko 1300 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, czyli prawie połowa tej formacji, będzie zaangażowanych w zapewnianie bezpieczeństwa podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. Żandarmi będą mieli takie same uprawnienia jak policjanci. Wesprą też Straż Graniczną.

Żołnierze żandarmerii będą stanowić element sił policyjnych zaangażowanych w Euro 2012. Ich trzon stanowić będzie ponad 9 tys. funkcjonariuszy policji wykonujących zadania bezpośrednio związane z turniejem i skoncentrowanych na pięciu miastach - Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, gdzie rozgrywane będą mecze, oraz Krakowie, gdzie zamieszkają piłkarze i kibice aż z trzech krajów.

- Siły Żandarmerii Wojskowej po otrzymaniu uprawnień, czyli zgody premiera, będą mogły wesprzeć policję tam, skąd ona będzie musiała wyjść, żeby skoncentrować się na pięciu miastach - powiedział PAP komendant główny ŻW gen. dyw. Mirosław Rozmus.

Zgodnie z ustawą o policji premier na wniosek szefa MSW (złożony w porozumieniu z MON) może - w razie zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego - zarządzić użycie ŻW do udzielenia pomocy policji. MSW kończy prace nad odpowiednim projektem. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa resortu Małgorzata Woźniak, termin wnoszenia uwag do projektu minął w piątek.

Jeżeli premier podpisze ten dokument, od 1 czerwca do 5 lipca żołnierze żandarmerii w stosunku do cywilów będą mieli takie same uprawnienia jak policjanci. Będą mogli np. wylegitymować każdą osobę, zatrzymać ją, w razie uzasadnionego podejrzenia, że popełniła przestępstwo, dokonać kontroli osobistej, a gdy ktoś nie podporządkuje się ich poleceniom, zastosować środki przymusu bezpośredniego, a nawet - w określonych ustawą przypadkach - użyć broni palnej.

Do bezpośredniego wsparcia policji ŻW planuje przeznaczyć 1089 żołnierzy. - Żołnierze żandarmerii będą realizowali zadania, które realizuje policja w danym regionie. Decydować o ich przeznaczeniu będą oczywiście poszczególne komendy policji - powiedział gen. Rozmus. 432 żołnierzy ŻW będzie w dyspozycji Komendy Stołecznej Policji (do tego należy doliczyć też część ze 120 żandarmów, którzy pomogą KSP i komendzie mazowieckiej w Radomiu). Wsparcie ŻW otrzymają też komendy wojewódzkie w Szczecinie (133 żołnierzy), Gdańsku (100), Bydgoszczy (90), Wrocławiu i Krakowie (po 84). W dyspozycji Komendy Głównej Policji ma być 46 żołnierzy ŻW.

Zadania, jakie postawiono przed żandarmerią, to przede wszystkim działania prewencyjne (np. patrole) w dużych miastach, z których policjanci zostaną skierowani do pięciu miast-gospodarzy. Nie oznacza to jednak, że żandarmeria nie będzie wykorzystywana w miastach, gdzie będą rozgrywane mecze. Patrole ŻW pojawią się na dworcach i liniach kolejowych, będą też wspierać policyjną drogówkę. Przy zabezpieczeniu mistrzostw w pięciu najważniejszych miastach będzie też pracować 22 przewodników z psami tropiącymi. Policyjnych antyterrorystów ma wspierać 36 żołnierzy z oddziału specjalnego ŻW w Warszawie. Żandarmi przy zabezpieczaniu Euro 2012 mają wykorzystywać też kilkanaście samochodów opancerzonych.

Turniej Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie rozpocznie się 8 czerwca. Mecz otwarcia zaplanowano w Warszawie, a finał 1 lipca w Kijowie. W Polsce ostatni mecz ma się odbyć 28 czerwca w stolicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Euro 2012: Żandarmeria Wojskowa jak policja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.