Specjalny pociąg do Katynia już w drodze

Specjalny pociąg do Katynia już w drodze
Członkowie rodzin ofiar katyńskich jadą pociągiem z Warszawy do Smoleńska na uroczystości w Lesie Katyńskim (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
10 lat temu
PAP / zylka

Pociąg liczący 17 wagonów, którym jedzie ok. 460 osób: rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, posłowie i senatorowie, żołnierze Wojska Polskiego oraz harcerze i wolontariusze, wyjechał z Warszawy Zachodniej o godz. 10.18. Na granicy będzie o godz. 14.

Uczestnicy podróży wezmą udział w sobotnich uroczystościach w Lesie Katyńskim z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w związku z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.

W pociągu, który liczy 17 wagonów sypialnych, znajduje się ponad 300-osobowa grupa rodzin ofiar katyńskich zrzeszonych m.in. w Federacji Rodzin Katyńskich. Wśród krewnych ofiar będą także osoby niezrzeszone w żadnej organizacji, które przyjadą m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady i Norwegii.

- Uroczystości, na które jadą uczestnicy podróży będą miały przede wszystkim polski charakter. Bez obciążenia bieżącą polityką - powiedział w piątek sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik. Jak podkreślił, w sobotnich uroczystościach po raz pierwszy weźmie udział tak liczna grupa krewnych ofiar zbrodni katyńskiej.

- Cieszę się, że w pociągu jest tak wielu młodych ludzi, którzy do Katynia jadą po raz pierwszy i zamierzają kontynuować tradycję rodzinną odwiedzania grobów i pamięci o bliskich. Ta podróż poza wymiarem emocjonalnym będzie miała także wymiar edukacyjny. To jest dla nas najważniejsze - dodał Przewoźnik.

Poza rodzinami ofiar pociągiem jadą żołnierze batalionu reprezentacyjnego Wojska Polskiego, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Zawiszacy, a także wolontariusze i dziennikarze.

- Jadę w imieniu całej rodziny. Chciałabym zapalić tam znicz na grobie mojego stryja. Taka była wola mojego ojca - mówiła tuż przed odjazdem jedna z uczestniczek podróży.

Wiele osób ze starszego pokolenia podkreślało, że jedzie tam już po raz kolejny i że największe emocje towarzyszyły im podczas pierwszej wizyty w Lesie Katyńskim, na przykład w latach 90., gdy dostęp do mogił polskich ofiar był utrudniony.

W ostatnich dwóch wagonach pociągu jedzie (na własny koszt, który wynosi 665 zł od osoby) grupa ok. 60 posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu parlamentarzystów jest poseł Tadeusz Woźniak; jadą m.in. Marek Suski, Jolanta Szczypińska i Antoni Macierewicz.

Zgodnie z rozkładem jazdy pociąg przekroczy granicę w Terespolu ok. godz. 14. Na dworcu kolejowym w Smoleńsku ma być w sobotę ok. 6 rano (czasu rosyjskiego). Wyjazd ze Smoleńska planowany jest w sobotę o godz. 20. W Warszawie pociąg ma być ok. 13.30 następnego dnia.
 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Specjalny pociąg do Katynia już w drodze
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Specjalny pociąg do Katynia już w drodze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.