Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej

Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP/ ad

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier: Bronisław Komorowski, Milosz Zeman, Ivan Gaszparovicz i Janos Ader spotkali się we wtorek w prezydenckiej rezydencji w Wiśle. Grupa ma duży potencjał polityczny i ekonomiczny - podkreślał Komorowski.

Prezydent Polski, witając gości, podkreślił, że Grupa Wyszehradzka obecnie może być przydatna w działaniach na rzecz całej Europy, gdyż dysponuje liczącym się potencjałem politycznym i ekonomicznym.

Komorowski podsumował polskie przewodnictwo w Grupie, które skończyło się 30 czerwca. Podkreślił, że poważnym osiągnięciem minionego roku był realny wpływ Grupy na korzystny dla czterech krajów kształt wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020.

"To jest element sprawdzenia przydatności i siły Grupy Wyszehradzkiej. W moim przekonaniu wywalczone dużym nakładem sił i energii środki mogą odegrać istotną rolę w dalszym umacnianiu roli naszych krajów poprzez ich rozwój gospodarczy" - mówił prezydent.

DEON.PL POLECA

"Mnie szczególnie cieszy nie tylko podpisanie w październiku 2012 roku memorandum (...), ale także powstanie +mapy drogowej+ powstawania wspólnego rynku gazowego. Wiemy, że nie tylko same deklaracje się liczą, ale osiąganie celów cząstkowych. Jestem pewien, że przyspieszy to integrację Europy jako całości i naszego regionu z resztą struktur (...), ale także naszych krajów między sobą" - wyjaśnił Komorowski.

Zdaniem prezydenta, pojawił się też postęp w kwestii wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronności. Sukcesem jest m.in. porozumienie w sprawie powołania wyszehradzkiej grupy bojowej, która już w 2016 roku ma pełnić pierwszy dyżur.

"Daliśmy też wyraz konsekwentnym dążeniom do poszerzania Unii Europejskiej poprzez akceptację i działanie na rzecz przyspieszenia integracji z UE niektórych krajów bałkańskich" - dodał prezydent.

Podczas wtorkowych rozmów węgierski przywódca ma przedstawić priorytety swego kraju, który obejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Prezydenci mają także rozmawiać o współpracy w takich dziedzinach, jak energetyka, bezpieczeństwo, transport, infrastruktura i dialog obywatelski. Rozmowa dotyczyć ma także Bałkanów Zachodnich, perspektywy rozszerzenia UE oraz Partnerstwa Wschodniego.

Podczas gdy prezydenci obradowali w zameczku, pierwsze damy: Anna Komorowska oraz małżonka słowackiego prezydenta Silvia Gaszparovicz i węgierskiego - Anita Herczegh, pojechały do Koniakowa. Zwiedziły muzeum koronkarstwa i spotkały się z miejscową koronkarką Zuzanną Gwarek, której rodzina od wielu pokoleń zajmuje się tą dziedziną sztuki ludowej.

W środę przed południem do przywódców państw Grupy dołączy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Omawiana będzie m.in. problematyka ukraińska, w tym kwestia podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie. Po zakończeniu sesji przewidziana jest konferencja prasowa.

Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej w środę zwiedzą Kraków oraz Wieliczkę.

Zameczek w Wiśle powstał w latach 1929-31. Służył jako rezydencja prezydenta Ignacego Mościckiego. Był darem Ślązaków dla głowy państwa. Podczas II wojny światowej przebywali w nim Niemcy, a po wojnie notable PRL. Obiekt przejęła następnie jedna z kopalń. W latach 90. zameczek przeszedł w ręce Kancelarii Prezydenta. Funkcję rezydencji prezydenta RP pełni ponownie od 2005 r. Na zaproszenie polskich prezydentów w wiślańskim zameczku gościło wielu przywódców państw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.