Sprawy o wykroczenia będą nagrywane

Sprawy o wykroczenia będą nagrywane
PAP / slo

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji procedury w sprawach o wykroczenia, która dopuszcza nagrywanie rozpraw zamiast pisemnego ich protokołowania. Nowela ma na celu skrócenie postępowania w tego typu sprawach i obniżkę ich kosztów.

Wykroczenia to czyny sprzeczne z prawem, nie będące przestępstwami; zajmują się nimi sądy zwane grodzkimi, które kilka lat temu zastąpiły w tym względzie kolegia do spraw wykroczeń. Za różne wykroczenia - a są nimi m.in. zakłócanie ciszy nocnej, nieprzyzwoite zachowanie (choćby picie alkoholu) w miejscu publicznym, a przede wszystkim przewinienia drogowe - grożą głównie kary grzywny, czasem także aresztu.

DEON.PL POLECA
Resort sprawiedliwości, który przygotował założenia do nowelizacji procedury wykroczeniowej, liczy, że skrócą się postępowania sądowe w sprawach o wykroczenia i obniżą się ich koszty. Największa zmiana to wprowadzenie do spraw o wykroczenia protokołu elektronicznego - czyli nagrywania dźwięku i obrazu z tych rozpraw.

Zmienią się też zasady ogłaszania wyroków w sprawach o wykroczenia - nie będzie już konieczności sporządzania pisemnych motywów orzeczenia - dla stron chcących się odwołać dostępne będzie nagranie motywów ustnych. Gdyby sprawa była szczególnie zawiła, sędzia będzie mógł odstąpić od wygłoszenia ustnego uzasadnienia wyroku i poprzestać jedynie na podaniu najważniejszych jego powodów, a później - spisać uzasadnienie wyroku na wniosek strony, która chciałaby złożyć odwołanie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sprawy o wykroczenia będą nagrywane
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.