"Strategia dla polskiego górnictwa priorytetowa"

"Strategia dla polskiego górnictwa priorytetowa"
Kandydatka PiS na premier Beata Szydło i przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" Jarosław Grzesik podczas konferencji prasowej po zakończeniu spotkania z Zarządem Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", 20 bm. w Katowicach (fot. PAP/Andrzej Grygiel).
6 lat temu
PAP/rj

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zapowiedziała w poniedziałek, że priorytetem po ewentualnie wygranych przez PiS wyborach będzie przyjęcie strategii rozwoju polskiego górnictwa. Podstawą energetyki musi być polski węgiel - podkreśliła.

Szydło poinformowała po spotkaniu ze związkowcami w Katowicach, że podczas rozmów z Zarządem Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" umówili się na "stałą współpracę". Pierwsze spotkanie robocze, które według Szydło będzie "początkiem przygotowywania wspólnej strategii rozwoju polskiego górnictwa", odbędzie się za tydzień.

Jak podkreśliła Szydło, zgodnie z założeniami po "ewentualnie wygranych" przez PiS wyborach parlamentarnych priorytetowym zadaniem będzie przyjęcie strategii rozwoju polskiego górnictwa oraz realizowanie programu naprawy i inwestycji.

- Nie ulega wątpliwości, że podstawą polskiej energetyki musi być polski węgiel i trzeba zrobić wszystko, by ten węgiel miał szansę konkurowania z tanim węglem, który napływa w tej chwili do Polski - podkreśliła kandydatka PiS na premiera.

Według niej proces inwestowania w górnictwo musi być "przemyślany i konsekwentnie realizowany". - Branża górnicza na Śląsku to jest nie tylko kwestia ekonomiczna, gospodarcza, ale także bardzo istotny problem społeczny - mówiła.

- Uważamy, ze w tej chwili musi powstać ministerstwo, które w swoich rękach skupi całość problemów branży energetycznej i górniczej - powiedziała Szydło.

Jak zauważyła obecnie problemy górnictwa są rozproszone między resortami i nie ma osoby, która personalnie by tą branżą zarządzała. Kandydatka PiS na premiera mówiła, że oznaczałoby to "wygaszanie" Ministerstwa Skarbu Państwa, którego kompetencje zostałyby podzielone między Ministerstwa Energetyki i Gospodarki.

Wizytę premier Ewy Kopacz na Śląsku, podczas której rząd przedstawił program "Śląsk 2,0" nazwała "ustawką". Szydło krytykowała rząd za brak strategii rozwoju górnictwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Strategia dla polskiego górnictwa priorytetowa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.