Święto Lotnictwa z trzystoma pilotami seniorami

Święto Lotnictwa z trzystoma pilotami seniorami
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / ad

Blisko 300 weteranów i seniorów lotnictwa z kraju i zagranicy weźmie udział w rozpoczynającym się w sobotę VI Światowym Zjeździe Lotników Polskich, który będzie częścią tegorocznych obchodów Święta Lotnictwa - poinformowali przedstawiciele Dowództwa Sił Powietrznych.

Jak powiedział w czwartek dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski, okazją, by zorganizować zjazd właśnie w tym roku, jest kilka rocznic: 80-lecie zwycięstwa Żwirki i Wigury w międzynarodowych zawodach i 80. rocznica śmierci tej słynnej załogi; 70. rocznica śmierci płk. Stanisława Skarżyńskiego - pilota, który w 1931 r. obleciał Afrykę i jako pierwszy Polak przeleciał przez Atlantyk, a zginął w czerwcu 1942 r. jako pilot bombowca polskiego dywizjonu RAF, oraz 20. rocznica sprowadzenia do kraju historycznego sztandaru Polskich Sił Powietrznych, przechowywanego obecnie w Dęblinie.

"Przyjeżdżają do nas lotnicy, z którymi systematycznie utrzymujemy kontakt, zapraszamy weteranów na nasze uroczystości, sami też bierzemy udział w uroczystościach za granicą" - zaznaczył Majewski na konferencji prasowej.

"Biało-czerwona szachownica zawsze była symbolem profesjonalizmu i oddania. Dlatego my, lotnicy, również obecnie chcemy kontynuować te chlubne tradycje. Chcemy budować lotnictwo profesjonalne, dobrze zorganizowane i dobrze dowodzone" - dodał.

O potrzebie kultywowania tradycji mówił też prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich "Skrzydło" z Toronto, były strzelec i pilot polskich bombowców w Wielkiej Brytanii mjr Marceli Ostrowski. "Potrzebujemy przypomnienia o wartościach i tradycjach, które - zdaje się - schodzą ostatnio na drugi plan" - powiedział.

DEON.PL POLECA

 

Zjazdy lotników odbywają się nieregularnie. Pierwszy Światowy Zjazd Lotników Polskich odbył się w 1992 roku. Poprzedni miał miejsce pod koniec sierpnia 2007 r. Celem tegorocznego zjazdu jest integracja lotniczych pokoleń i uczczenie ważnych dla polskiego lotnictwa dat.

W zjeździe weźmie udział ok. 165 uczestników reprezentujących stowarzyszenia weteranów lotnictwa działające w kraju i ponad 130 osób z zagranicy, głównie z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

W sobotę zwiedzą oni Wyższą Szkołę Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie i tamtejsze Muzeum Sił Powietrznych.

W poniedziałek weterani złożą na warszawskich Powązkach kwiaty na grobach wojskowych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, a także na grobach autora Marsza Lotników ppor. Stanisława Latwisa, a także Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury i innych słynnych lotników.

Uczestników zjazdu przyjmie w przeddzień Święta Lotnictwa prezydent Bronisław Komorowski. Szczególnie zasłużonym prezydent wręczy awanse i odznaczenia.

We wtorek, w dniu Święta Lotnictwa, weterani wezmą udział w uroczystym apelu na Polu Mokotowskim w Warszawie. Jak powiedział szef sztabu Sił Powietrznych gen. bryg. Jerzy Fryczyński, planowana jest też minidefilada lotnicza. Nad dawnym lotniskiem wojskowym ma przelecieć po sześć samolotów F-16, MiG-29, Su-22 i TS-11 Iskra.

Święto Lotnictwa jest obchodzone w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura, lecąc samolotem RWD-6, zajęli pierwsze miejsce, pokonując załogi z innych krajów. We wrześniu tego samego roku zginęli w katastrofie, gdy w miotanym burzą samolocie urwało się skrzydło.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święto Lotnictwa z trzystoma pilotami seniorami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.