Szef MSWiA o atakach na turecką nastolatkę i Hindusa: bez względu na kolor skóry - policja ma reagować

Szef MSWiA o atakach na turecką nastolatkę i Hindusa: bez względu na kolor skóry - policja ma reagować
(fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
3 lata temu
PAP / mp

Liczę na surowy wyrok ze strony wymiaru sprawiedliwości - powiedział w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, odnosząc się do sobotniego ataku na obywatela Indii we Wrocławiu.

Ws. pobicia dziewczynki tureckiego pochodzenia powiedział, że czeka na jej przesłuchanie przez sąd.
W sobotę we Wrocławiu trzech pijanych mężczyzn zaczepiło na przystanku komunikacji miejskiej obywatela Indii. W jego obronie stanął mieszkaniec Wrocławia. Agresorzy zostali szybko zatrzymani przez policję. Obcokrajowiec nie doznał żadnych obrażeń.
W poniedziałek do sprawy odniósł się minister Mariusz Błaszczak, pytany przez dziennikarzy m.in. o wzrost liczby przestępstw z nienawiści.
"Bez względu na to kto, jaki ma kolor skóry - jeżeli jest atakowany, to policja jest od tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo, żeby ustalić sprawcę. Wymiar sprawiedliwości jest od tego, żeby ukarać tych, którzy dopuścili się napaści. W przypadku sprawy z Wrocławia policja zatrzymała sprawców. Liczę na surowy wyrok ze strony wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczył Błaszczak.
Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że reakcja policji we Wrocławiu była bardzo szybka i policja będzie robić wszystko, aby sprawcy stanęli przed wymiarem sprawiedliwości.
Szef MSWiA odniósł się także do napaści na 14-letnią dziewczynkę pochodzenia tureckiego. Do incydentu doszło w czwartek na warszawskiej Ochocie. Zaznaczył, że wciąż czeka na wyznaczenie terminu i przesłuchanie pokrzywdzonej przez sąd.
"Sąd nie wyznaczył terminu przesłuchania. Jest to sprawa kluczowa w przypadku tej dziewczynki, która też - warto to podkreślić, bo w mediach trudno tę informację znaleźć - jest z rodziny polsko-tureckiej. Jest dziewczynką o jasnej karnacji skóry. Ja przypomnę, że co niektórzy przedstawiciele liberalnych mediów na początku przedstawiali zupełnie inną informację, wymyśloną, taką informację pod tezę. Bo jest taka teza. Tak bardzo chcieliby przedstawiciele establishmentu dawniej rządzącego Polską, jak i przedstawiciele liberalnych mediów, żeby pokazać, że w Polsce jest źle. Nie - w Polsce jest bezpiecznie" - podkreślił.
Nadinsp. Szymczyk powiedział, że działania w sprawie ataku na 14-letnią dziewczynkę są prowadzone bardzo intensywnie przez stołecznych policjantów.
"W tej chwili blokuje nas tak naprawdę jedna rzecz, o którą prosimy od kilku dni sąd, a mianowicie o przesłuchanie osoby pokrzywdzonej z udziałem psychologa. To jest dla nas kluczowa czynność w dalszych działaniach w tej sprawie. Niestety, do tej pory to przesłuchanie się nie odbyło. Czekamy na nie z niecierpliwością" - zaznaczył Szymczyk.
Dodał, że dla funkcjonariusza polskiej policji kolor skóry, wyznanie czy kwestie światopoglądowe nie mają żadnego znaczenia. Zaznaczył także, że z policyjnych statystyk wynika, że w 2017 r. stwierdzono 726 przestępstw z nienawiści, co jest najniższą liczbą w ciągu ostatnich czterech lat.
Minister Błaszczak, pytany przez dziennikarzy o rozbieżności pomiędzy raportem Prokuratury Krajowej, mówiącym o tym, że liczba przestępstw na tle narodowościowym się zwiększa, a podawanymi przez niego informacjami, powiedział, że to nie są jego liczby, lecz policyjne statystyki. Podkreślił, że według policyjnych danych, liczba przestępstw z nienawiści w Polsce spada. Zwiększa się także wykrywalność tego typu przestępstw. Zaznaczył również, że przestępstwa z nienawiści "w stosunku do wszystkich przestępstw to niespełna promil, a więc niezwykle mało".
"Wbrew temu, co chcieliby stworzyć politycy o poglądach lewicowych - żeby nie powiedzieć: lewackich - i liberalne media, Polska różni się od Niemiec, od Francji. Tam tego rodzaju ataki są na porządku dziennym" - powiedział Błaszczak.
W ocenie Szymczyka, policyjny system statystyczny jest "bardzo profesjonalny". "Efektywność pracy polskich policjantów uległa znacznej poprawie, bo zwiększyła się wykrywalność w stosunku do roku ubiegłego o 5 proc. w obszarze tych przestępstw" - powiedział.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef MSWiA o atakach na turecką nastolatkę i Hindusa: bez względu na kolor skóry - policja ma reagować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.