Szef "Solidarności" zapowiada wielkie protesty

Szef "Solidarności" zapowiada wielkie protesty
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / drr

- Polskę czeka okres dużych akcji protestacyjnych - ocenił we wtorek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia będzie takie protesty popierać, "o ile będzie taka potrzeba".

Prezes PiS i Duda uczestniczyli w debacie programowej "Praca, gospodarka, przemysł".

- Przygotowujemy się do strajku generalnego na Śląsku. Niewykluczone, że po spotkaniach sztabu protestacyjnego 5 marca podejmiemy konkretne decyzje dotyczące objęcia referendum wszystkich zakładów w Polsce. Przygotowujemy się do dużych demonstracji - zapowiedział szef NSZZ "S" na konferencji prasowej z Kaczyńskim.

Dodał, że rząd przyjął projekt dotyczący elastyczności pracy bez zgody Komisji Trójstronnej, co - jak mówił - stawia związki zawodowe w mało komfortowej sytuacji. - Strona rządowa powinna przemyśleć sytuację i jeszcze raz usiąść do konkretnych rozmów - dodał Duda. Na początku lutego rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy, który wprowadza ruchomy czas pracy i wydłuża okres rozliczeniowy czasu pracy.

- Polskę czeka okres dużych akcji protestacyjnych, demonstracji, nie tylko Solidarności. Mam zamiar rozmawiać na ten temat z pozostałymi centralami związkowymi i nie tylko. 16 marca w sali BHP Stoczni Gdańskiej będę chciał spotkać się z różnymi stowarzyszeniami z Polski, które są pokrzywdzone przez obecną władzę. Solidarność podejmuje wielka ofensywę, żeby ten rząd jak najszybciej odszedł od władzy - mówił przewodniczący "S".

W jego ocenie, z premierem Donaldem Tuskiem "związkowcy nie mają już o czym rozmawiać".

Kaczyński zaznaczył z kolei, że zgadza się z przewodniczącym związku w ocenie rządu Tuska. - Uważamy, że ten rząd jest tak zły, jak tylko można sobie wyobrazić i powinien odejść - ocenił prezes PiS.

- Jeśli po wotum nie odejdzie, jeśli zwycięży partykularyzm, łamanie przyrzeczenia poselskiego, które nakazuje działać dla dobra ojczyzny, a nie dla dobra jednej partii, wówczas na zasadzie dialogu, o ile będzie taka potrzeba, oczywiście poprzemy takie protesty - mówił Kaczyński.

Jak podkreślił, PiS jest zdecydowanie za tym, żeby "ten rząd odszedł i wszelkimi przewidzianymi w demokratycznym państwie środkami będzie do tego dążył". - Rząd szkodzi Polsce w każdej dziedzinie i coraz trudniej będzie z tej sytuacji, w którą zapędza Polskę, wyjść - ocenił Kaczyński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef "Solidarności" zapowiada wielkie protesty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.