"Szkolnictwo wyższe jest w głębokim kryzysie"

"Szkolnictwo wyższe jest w głębokim kryzysie"
(fot. Moyan_Brenn / Foter / CC BY 2.0)
PAP / pk

Wyższe szkolnictwo w Polsce pogrążone jest w głębokim kryzysie, a dotycząca go polityka wymaga zmian - alarmował w środę Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej podczas protestu w Warszawie. Według minister nauki happening ten ma charakter polityczny, jest sygnałem dla przyszłego rządu.

Środową akcję protestacyjną przed stołeczną siedzibą Polskiej Akademii Nauk, Pałacem Staszica, zorganizował Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej (KKHP). - Przyszliśmy tu, żeby podsumować ośmioletnią politykę rządu, politykę destrukcji szkolnictwa wyższego - mówił reprezentant komitetu, Aleksander Temkin.

Mówiąc o kryzysie szkolnictwa wyższego zauważył, że w ciągu ostatnich ośmiu lat rząd likwidował wydziały uczelni, że na uniwersytetach blokuje się etaty dla doktorantów, i że pod względem nakładów na naukę Polska znajduje się na szarym końcu Unii Europejskiej. - Będziemy tutaj pilnować każdego rządu, jeżeli nie zostanie zmieniona polska polityka naukowa. A polskie uczelnie na to zasługują - dodał.

Humaniści podkreślają, że przed wyborami chcieli "wysłać jasny sygnał, że obecna polityka wobec szkolnictwa wyższego nie może być kontynuowana - niezależnie od tego, jakie partie obejmą rządy po wyborach".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Szkolnictwo wyższe jest w głębokim kryzysie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.