TAK dla weta prezydenta ws. sądów

TAK dla weta prezydenta ws. sądów
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / slo

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się w środę za przyjęciem weta prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych. Przeważył jeden głos.

Za przyjęciem weta prezydenta było 11 członków komisji. Za jego odrzuceniem - 10 posłów. Nikt się nie wstrzymał od głosu.

DEON.PL POLECA
Przed głosowaniem decyzję Bronisława Komorowskiego uzasadniał jego minister Krzysztof Łaszkiewicz. - Prezydent bardzo szanuje troskę obywateli o poprawę jakości sądownictwa, ale do jego podpisu została skierowana ustawa obarczona błędami, niespójna z systemem i zawierająca przepisy niewykonalne - mówił, apelując do członków komisji o "ponowną refleksję" nad uchwaloną ustawą i podtrzymanie weta.

Jak podkreślił, twórcy obywatelskiej ustawy (która miała za zadanie przywrócić sądy rejonowe połączone w wyniku rozporządzenia ministra Jarosława Gowina z innym sądami) uznawali to rozporządzenie za niekonstytucyjne. - Ale ich obawy nie znalazły potwierdzenia w wyroku Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił prezydencki minister, przypominając, że Bronisław Komorowski skierował też do laski marszałkowskiej własny projekt ustawy, którego zadaniem jest ulepszenie systemu organizacji sądownictwa m.in. przez wprowadzenie czytelnych kryteriów znoszenia i tworzenia sądów.

DEON.PL POLECA

Argumenty prezydenta wsparł minister sprawiedliwości Marek Biernacki. - To kolejny akt prawny, który ogranicza kompetencje ministra sprawiedliwości, i tak systematycznie ograniczane przez Wysoką Izbę - mówił o obywatelskiej ustawie o okręgach sądowych sądów powszechnych, która została uchwalona wbrew woli rządzącej PO, z poparciem koalicyjnego PSL. - A jednocześnie wobec ministra wysuwa się coraz dalej idące oczekiwania, by miał wpływ na wymiar sprawiedliwości. Ustawę uważam za szkodliwą i popieram weto - dodał Biernacki.

W czwartek posłowie rozpatrzą weto prezydenta do ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych. Aby odrzucić prezydenckie weto i podtrzymać ustawę potrzeba większości trzech piątych głosów. Opozycja z PSL nie dysponują w parlamencie taką większością.

Reformę przeprowadzono rozporządzeniem poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Na jej mocy od początku tego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

- Opozycja konsekwentnie głosuje za niszczeniem państwa. Dzisiejsze wystąpienie prezydenckiego ministra nie pozostawiło wątpliwości, że ta ustawa to szkodliwy bubel. PO ma większość pozwalającą utrzymać prezydenckie weto, bo opozycja nie zbierze wymaganych trzech piątych głosów - powiedział PAP poseł Gowin (PO) po posiedzeniu komisji.

Reforma wywołała liczne protesty środowiska sędziowskiego; krytykowała ją i opozycja, i koalicyjne PSL. Gowin mówił, że reorganizacja poprawi efektywność oraz strukturę organizacyjną tych sądów - wobec nierównomiernego ich obciążenia. Przeciwnicy zmian oceniali, że reorganizacja doprowadzi m.in. do utraty prestiżu wielu powiatów i nie polepszy sprawności wymiaru sprawiedliwości.

Zgłoszona, jako projekt obywatelski ustawa o okręgach sądowych, którą w parlamencie pilotował klub PSL, została opracowana rok temu. Ma na celu przywrócenie stanu sprzed reformy Gowina i udaremnienie możliwości tworzenia i znoszenia sądów poprzez rozporządzenie szefa resortu.

Ustawa wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Każda zmiana struktury musiałaby więc w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać w drodze rozporządzenia.

10 maja Sejm przyjął tę ustawę. 6 czerwca Senat odrzucił ją głosami PO. W Senacie PO ma większość, ale w Sejmie dysponuje 206 głosami. Kluby PSL, PiS, RP, SLD i SP dysponują razem 248 głosami. W późniejszej debacie w Sejmie tylko PO opowiedziała się za stanowiskiem Senatu, który chciał odrzucenia ustawy. Wszystkie pozostałe kluby były przeciw, chcąc by ta ustawa weszła w życie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

TAK dla weta prezydenta ws. sądów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.