"Tarcza antyrakietowa nie jest przeciw Rosji"

"Tarcza antyrakietowa nie jest przeciw Rosji"
(fot. Kancelaria Premiera/flickr.com/CC)
PAP / psd

Zawsze było jasne, że projekt tarczy antyrakietowej NATO nie jest skierowany przeciwko Rosji, bo dotyczy możliwości przechwycenia pojedynczych rakiet - powiedział w poniedziałek szef MON Tomasz Siemoniak.

Minister był pytany przez PAP o doniesienia niemieckiego tygodnika "Der Spiegel". Napisał on w niedzielę, że Niemcy są przeciwne forsowanemu przez Polskę i kraje bałtyckie pomysłowi skierowania planowanej tarczy rakietowej NATO nie tylko przeciwko ewentualnym atakom z Bliskiego Wschodu, lecz także przeciwko Rosji.

Szef MON zdementował te doniesienia. "Takie informacje, jakie się pojawiły w tygodniku +Der Spiegel+, to jest po prostu bezpodstawna spekulacja" - powiedział Siemoniak. Podkreślił, że od 2012 r. realizowany jest projekt obrony przeciwrakietowej NATO, który ma składać się z radaru w Turcji i instalacji w Rumunii i w Polsce.

"Zawsze było jasne, że ten projekt nie jest skierowany przeciwko Rosji, ponieważ dotyczy możliwości przechwycenia pojedynczych rakiet średniego zasięgu, którymi mogłaby być zaatakowana Europa" - powiedział minister obrony.

Jednocześnie zastrzegł: "Na pewno NATO z obecnego kryzysu będzie chciało wyciągnąć wnioski, które dotyczą także obrony przeciwrakietowej, ale taka dyskusja odbędzie się na szczycie NATO w Newport w przyszłym tygodniu i w toku kolejnych spotkań".

Siemoniak skrytykował też prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy za zmuszenie do przemarszu ulicami Doniecka grupy kilkudziesięciu ukraińskich jeńców. "Na pewno wszyscy ci, którzy widzieli w telewizji coś, co zostało nazwane +paradą+ jeńców w Doniecku, byli absolutnie zbulwersowani i zażenowani wydarzeniem. Takich rzeczy po prostu się nie robi. Wydaje się, że zdarzyła się rzecz fatalna" - powiedział szef MON, pytany o to wydarzenie.

"Der Spiegel" napisał, że temat tarczy antyrakietowej dyskutowany jest przed zaplanowanym na 4 i 5 września szczytem NATO w Newport w Walii. Według tygodnika propozycja, by system obrony przeciwrakietowej przystosować także do odparcia ewentualnego ataku ze strony Rosji, popierana jest przez USA. Jak podała niemiecka gazeta, Polska i kraje bałtyckie czują się zagrożone rosyjską interwencją we wschodniej Ukrainie, jednak większość członków Sojuszu, w tym Niemcy, są przeciwni temu pomysłowi, obawiając się, że zostanie on odebrany przez Moskwę jako prowokacja.

Umowę o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących zawarto w sierpniu 2008 r.; weszła w życie trzy lata później. Pierwotna koncepcja forsowana przez administrację Republikanów zakładała umieszczenie w Polsce wyrzutni 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu i radaru naprowadzającego w Czechach. We wrześniu 2009 r. demokratyczny prezydent Barack Obama ogłosił zmianę planów. Uzasadniano ją względami strategicznymi - mniejszym zagrożeniem ze strony Iranu niż oceniano wcześniej - oraz technicznymi i budżetowymi.

Według obecnej koncepcji system ma wykorzystywać nie rakiety dalekiego zasięgu, lecz średniego zasięgu pociski SM-3, od lat wykorzystywane w wersji morskiej i stosowane m.in. do ochrony wojsk amerykańskich w Europie. Kilka tygodni po ogłoszeniu zmiany planów Amerykanie zapewnili, że nadal chcą rozmieścić w Polsce swoje rakiety. W Polsce ma też zostać ulokowany radar naprowadzający.

Amerykańskie instalacje w Redzikowie, podobnie jak polska obrona przeciwrakietowa, której budowa jest obecnie przygotowywana, mają być elementami systemu obrony przeciwrakietowej NATO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Tarcza antyrakietowa nie jest przeciw Rosji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.