Zachodni żołnierze na polskiej defiladzie

Zachodni żołnierze na polskiej defiladzie
(fot. mon.gov.pl)
PAP / drr

W defiladzie z okazji święta Wojska Polskiego, która 15 sierpnia odbędzie się w Al. Ujazdowskich w Warszawie, wezmą udział spadochroniarze z Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz samoloty z Francji - powiedział we wtorek PAP szef MON Tomasz Siemoniak.

Minister poinformował, że według wstępnych jeszcze planów 15 sierpnia w Warszawie będzie ok. 125 sztuk różnego sprzętu wojskowego, ok. 1200 żołnierzy (z czego 800, nie licząc sojuszników, przemaszeruje w defiladzie, reszta to obsługa sprzętu), zaś na niebie pojawi się 50 samolotów, śmigłowców i bezzałogowców różnych typów.

DEON.PL POLECA
Zwrócił uwagę, że modernizacja wojska i sprzęt, którym ono dysponuje, cieszy się ogromnym zainteresowaniem opinii publicznej. "To jest święto Wojska Polskiego. Wojsko chce pokazać, co ma najlepszego" - zapowiedział Siemoniak.

Powiedział, że się cieszy, że defilada będzie miała charakter międzynarodowy, bowiem wezmą w niej udział ćwiczący w Polsce żołnierze sojuszników - piechurzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz dwa francuskie samoloty Mirage 2000. Łącznie będzie to ok. 100 osób. Amerykanie i Kanadyjczycy przyjechali na ćwiczenia w Polsce po wybuchu kryzysu na Ukrainie. Stacjonujący w Malborku Francuzi wspierają z kolei misję nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

"Liczę, że wielka sympatia obywateli otoczy też Amerykanów, Kanadyjczyków, którzy rzeczywiście od miesięcy bardzo intensywnie się angażują w ćwiczenia w Polsce i też bardzo liczę na to, że i oni zobaczą, jak sympatycznie do nich podchodzimy, jak to doceniamy, a i ludzie będą mieli okazję ich tutaj zobaczyć, bo przecież nikt nie widzi tego, co się dzieje na poligonach" - powiedział Siemoniak.

Minister wyraził przekonanie, że zakres defilady jest w sam raz. "Jest to moim zdaniem pośrodku między jakąś ostentacją, przepychem, ale też, żeby nie było tak, że przejedzie tutaj po jednej sztuce sprzętu" - powiedział.

Wśród sprzętu obecnego na defiladzie Siemoniak wymienił m.in. czołgi Leopard 2 w wersji A5 oraz samobieżne armatohaubice Krab. Jedne i drugie będzie można publicznie zobaczyć w Warszawie po raz pierwszy. Czołgi Leopard 2 w wersji nowszej niż do tej pory używana przez Wojsko Polskie zostały kupione w ubiegłym roku z rezerw Bundeswehry, a pierwsze pojazdy sprowadzono do Polski w maju. Z kolei Kraby wprowadzono na uzbrojenie Wojsk Lądowych pod koniec 2012 r.

W Warszawie nie zabraknie m.in. kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, armatohaubic Dana i wyrzutni rakietowych Langusta. W powietrzu będą m.in. samoloty odrzutowe F-16 i MiG-29 oraz maszyny transportowe - C-130 Hercules oraz C295. Prócz defilady 15 sierpnia odbędzie się też pokaz sprzętu wojskowego w dwóch miejscach - w pobliżu pl. Piłsudskiego oraz Łazienek Królewskich.

Największa w ostatnich latach defilada z okazji święta Wojska Polskiego odbyła się w stolicy w 2008 r. Uczestniczyło w niej ponad 1200 żołnierzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zachodni żołnierze na polskiej defiladzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.