Tatry: ratownicy TOPR odnaleźli ciało grotołaza zaginionego w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Tatry: ratownicy TOPR odnaleźli ciało grotołaza zaginionego w Jaskini Wielkiej Śnieżnej
(fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / ms

W Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach ratownicy TOPR odnaleźli ciało jednego z dwóch poszukiwanych od soboty grotołazów - poinformował w czwartek po godz. 22 ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.

Od soboty w Jaskini Wielkiej Śnieżnej nieprzerwanie trwa akcja poszukiwawcza dwóch grotołazów. Członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

Ratownicy TOPR wspomagani przez swoich słowackich kolegów z Horskiej Zachrannej Służby nieprzerwanie od soboty drążyli kawałek po kawałku ciasny korytarz używając ładunków wybuchowych. Jak mówił naczelnik TOPR Jan Krzysztof, poszukiwania w takich ekstremalnych warunkach nadzwyczaj trudne i skomplikowane.

Tatry: ratownicy TOPR odnaleźli ciało grotołaza zaginionego w Jaskini Wielkiej Śnieżnej - zdjęcie w treści artykułu

(fot. PAP/Grzegorz Momot)

DEON.PL POLECA

W czwartek rano nastąpił w rejonie w jaskini samoczynny obryw skalny zrywając m.in. liny poręczowe. Ekipa ratowników musiała odtworzyć zniszczenia, a następnie dalej drążyła przejście.

W czwartek w wieczorem ratownicy natrafili na ciało jednego z poszukiwanych grotołazów. Naczelnik TOPR zwracał uwagę podczas prowadzonej akcji, że szanse przeżycia grotołazów w tak ekstremalnych warunkach są niewielkie. W jaskini panuje stała temperatura około 4 stopni Celsjusza.

Kolejne informacje z Jaskini Wielkiej Śnieżnej ratownicy mają przekazać w piątek rano.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tatry: ratownicy TOPR odnaleźli ciało grotołaza zaginionego w Jaskini Wielkiej Śnieżnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.