"Tęcza" w miejscu objętym ochroną zabytków

"Tęcza" w miejscu objętym ochroną zabytków
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
6 lat temu
PAP / slo

Warszawska Wspólnota Samorządowa zwróciła się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z listem otwartym w sprawie "Tęczy" - instalacji artystycznej na pl. Zbawiciela. WWS uważa, że konstrukcja nie powinna się znajdować w miejscu objętym ochroną zabytków.

W poniedziałek, podczas briefingu przed gmachem MKiDN, lider WWS i burmistrz Ursynowa Piotr Guział podkreślił, że "Tęcza" znajduje się na tzw. Osi Stanisławowskiej, wpisanej do rejestru zabytków. "+Tęcza+ nie powinna się w tym miejscu znajdować. Oczekujemy od ministra kultury i dziedzictwa narodowego (Bogdana Zdrojewskiego) zdecydowanej reakcji" - powiedział Guział. Zaproponował przeniesienie "Tęczy" na Ursynów.

Maciej Białecki z WWS przypomniał, że "Tęcza" powstała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza, nad którym nadzór sprawuje Zdrojewski. - Pod tego samego ministra podlegają służby konserwatorskie, pod których pieczą jest Oś Stanisławowska, tak jak każdy inny zabytek w Polsce. Wydaje się, że nastąpiło lekkie rozluźnienie troski o zabytki w Warszawie. Bardzo nas to niepokoi. Jesteśmy miastem otwartym i chcemy, żeby "Tęcza" stała, ale nie tak, żeby niszczyć to, co zostało po starej Warszawie - powiedział Białecki.

Instalacja "Tęcza" pierwotnie złożona z 16 tys. sztucznych kwiatów nawleczonych na ogromną stalową konstrukcję, autorstwa gdańskiej rzeźbiarki i performerki Julity Wójcik, stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r.

Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim; powstała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza. Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego symbolem jest tęczowa flaga. Instalacja była już kilkakrotnie podpalana; ostatnio 11 listopada podczas zorganizowanego przez środowiska narodowe Marszu Niepodległości.

Wartość zniszczonej "Tęczy" na pl. Zbawiciela Zarząd Oczyszczania Miasta oszacował na 70 tys. zł. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że instalacja stanie tam ponownie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Tęcza" w miejscu objętym ochroną zabytków
Komentarze (4)
&
<...>
3 grudnia 2013, 17:33
Aktywiści LGBT brutalnie i w wyjątkowo obrzydliwy sposób zaatakowali katolików broniących katedry w argentyńskim mieście San Juan. Mimo niespotykanej agresji, chrześcijanie trwali na modlitwie. Nie dali się sprowokować. Katolicy, którzy stanęli przed katedrą w Don Juan, broniąc do niej dostępu przed agresywnymi grupami aktywistów LGBT, zostali brutalnie zaatakowani przez dewiantów. Brutalny atak LGBT na katolików w Argentynie 24.10.2013 [url]http://www.youtube.com/watch?v=R5Pl2e_9kHE[/url]
dać świadectwo
3 grudnia 2013, 16:46
Powstrzymaj homorewolucję. Napisz do senatora! Już we środę senatorowie zadecydują o kształcie ustawy o cudzoziemcach. Jej przyjęcie umożliwić może napływ homoseksualistów do Polski! Instytut ks. Piotra Skargi zainicjował akcję sprzeciwu wobec tych planów. Dołącz do protestu i zaapeluj do senatorów aby poparli poprawkę wykreślającą szkodliwy przepis. Za pomocą strony CitizenGO można podpisać petycję i zaapelować do senatorów aby poparli poprawkę Komisji i nie pozwolili na podważanie konstytucyjnie chronionego w Polsce modelu życia rodzinnego: [url]http://citizengo.org/pl/1053-ustawy-o-cudzoziemcach[/url] ...Nie może się nazywać katolikiem ktoś, kto mając taką możliwość nie podpisze tej petycji !
PH
Powstrzymaj homorewolucję
3 grudnia 2013, 15:29
Powstrzymaj homorewolucję. Napisz do senatora! Już we środę senatorowie zadecydują o kształcie ustawy o cudzoziemcach. Jej przyjęcie umożliwić może napływ homoseksualistów do Polski! Instytut ks. Piotra Skargi zainicjował akcję sprzeciwu wobec tych planów. Dołącz do protestu i zaapeluj do senatorów aby poparli poprawkę wykreślającą szkodliwy przepis. Za pomocą strony CitizenGO można podpisać petycję i zaapelować do senatorów aby poparli poprawkę Komisji i nie pozwolili na podważanie konstytucyjnie chronionego w Polsce modelu życia rodzinnego: [url]http://citizengo.org/pl/1053-ustawy-o-cudzoziemcach[/url]
V
Velasquez
2 grudnia 2013, 17:01
Z tego co pamiętam, to prezesem Tęczy był Ryszard Ochucki. Może on by coś tu poradził, bo wolna Polska jakoś nie daje rady, a Rysiu pewnie i tak siedzi gdzieś w jakiejś komisji albo innej P.O.

Skomentuj artykuł

"Tęcza" w miejscu objętym ochroną zabytków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.