Terlecki: PiS w środę wybierze sędziów TK

Terlecki: PiS w środę wybierze sędziów TK
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / pk

W środę w Sejmie odbędzie się głosowanie nad kandydaturami na sędziów TK - poinformował wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Według niego wybór sędziów TK dokonany w poprzedniej kadencji Sejmu jest niezgodny z prawem. PiS zgłosiło pięcioro kandydatów.

Kandydatami PiS na sędziów TK są: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. Wicemarszałek poinformował na konferencji prasowej we wtorek w Sejmie, że nie wpłynęły inne kandydatury.

Jak mówił Terlecki, zgłoszeni przez PiS kandydaci to "specjaliści i znawcy prawa, także konstytucyjnego".

- Naszym zdaniem wybór, który został dokonany w poprzedniej kadencji Sejmu, jest niezgodny z prawem. Musimy dokonać tego wyboru w tej chwili, zrobimy to jutro - zaznaczył.

Terlecki podkreślił, że nie mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną czy kryzysem konstytucyjnym, lecz jest to normalna rzeczywistość parlamentarna. Mówił, że sytuacja była omawiana podczas spotkania z przedstawicielami klubów u prezydenta Andrzeja Dudy, który zorganizował je "w trosce o ład informacyjny". Według Terleckiego, rozmówcy pozostali jednak przy swoich opiniach.

DEON.PL POLECA

Odnosząc się do wystąpienia TK do Sejmu, by powstrzymał się od wyboru nowych sędziów do czasu wydania wyroków wobec ustawy o TK oraz jej nowelizacji, Terlecki podkreślił, że "to nie Trybunał jest najwyższą władzą w Polsce, lecz parlament, który nie może zaprzestać działalności tylko dlatego, że ktoś próbuje go powstrzymać". Wniosek o to wystąpienie złożył do TK poseł PO Borys Budka, jeden z autorów skarg do TK w tej sprawie.

O powstrzymanie się od wyboru nowych sędziów apelowała do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego także Platforma Obywatelska. - To jest normalne prawo opozycji, że dąży do niedopuszczenia do podjęcia pewnych decyzji legislacyjnych - komentował Terlecki. - Rozumiemy stanowisko naszych konkurentów, ale działając w pełni zgodnie z prawem, konstytucją, regulaminem Sejmu i zwyczajami, które w tej materii obowiązują, działamy nadal - mówił.

Pytany o to, dlaczego PiS spieszy się z wyborem nowych sędziów, odpowiedział, że trzeba jak najszybciej rozwiązać "zamieszanie prawne". - Należy uzupełnić skład Trybunału niezwłocznie, tak szybko, jak to jest możliwe, zgodnie ze wszystkimi regułami obowiązującymi w parlamencie - mówił wicemarszałek.

Na pytanie, czy wybrani przez Sejm sędziowie będą mogli orzekać już w czwartek, Stanisław Piotrowicz (PiS) powiedział, że proces wyboru kończy się złożeniem ślubowania przed prezydentem i bez tego sędzia nie może orzekać. - To nie są czynności, o których my moglibyśmy decydować - dodał. Jak podkreślił, przyjęcie ślubowania to kompetencja prezydenta, w którą posłowie nie mogą wkraczać.

3 grudnia, w czwartek Trybunał ma zająć się wnioskiem o zbadanie konstytucyjności nowej ustawy o TK z czerwca 2015 r., na mocy której wybrano w październiku pięciu sędziów. 9 grudnia zaś ma zbadać skargi na nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS, złożone przez PO i RPO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Terlecki: PiS w środę wybierze sędziów TK
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.