To on wyruszył na pomoc Revol i Mackiewiczowi. Dzisiaj przekracza kolejne granice

To on wyruszył na pomoc Revol i Mackiewiczowi. Dzisiaj przekracza kolejne granice
(fot. facebook.com)
facebook.com / PAP / jp

Adam Bielecki i Jacek Czech w poniedziałek przeprowadzili atak szczytowy na Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.).

To już piąty ośmiotysięcznik znanego himalaisty. Wcześniej zdobył: Makalu (8481 m), Gaszerbrum I (8080 m), K2 (8611 m) i Broad Peak (8051 m). Gaszerbrum II to najniższy szczyt Himalajów i Karakorum, pierwszy raz zdobyty w 1956 roku. Pierwsze zimowe wejście odbyło się w 2011 roku.

DEON.PL POLECA
>> Nanga Parbat. Ile jest warte ludzkie życie?

W niedzielę zespół dotarł do trzeciej bazy, atak zaplanowano na wczesne godziny poranne. W Karakorum jest teraz lato i himalaiści muszą mierzyć się z bardzo mocnym słońcem odbijającym się od śniegu. W ekipie znajdowało się dwóch Polaków, jeden Kazach i Niemiec.

- Adam Bielecki na szczycie Gaszerbruma II! Informację podał na swoim FB Robert Jałocha. To piąty, zdobyty przez Bieleckiego ośmiotysięcznik. Gratulacje! Trzymamy kciuki za szczęśliwy powrót do bazy - poinformowała Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Uczestnicy wyprawy planowali jeszcze zdobyć Gaszerbrum IV (7925 m) nową drogą - ścianą wschodnią oraz dokonać pierwszego w historii wejścia na Gaszerbrum VII (6980 m). Jednak po obfitych opadach śniegu te zamierzenia mogą zostać zweryfikowane. Bielecki przyznał kilka dni temu, że śmierć Maurizio Giordano podziałała na zespół deprymująco.

Włoski alpinista zginął 11 lipca w wyniku oberwania się seraka podczas wspinaczki na Gaszerbrum IV, uważanego za jeden z najtrudniejszych szczytów Karakorum.

Informacja dotycząca zdobycia szczytu została potwierdzona przez Adama Bieleckiego na Facebooku:

Na Gaszerbrum II wspinali się również niedawno Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb. Jednak podjęli decyzję o zakończeniu akcji z uwagi na obfite opady śniegu i przenieśli się pod K2. Celem Bargiela jest zjazd na nartach z drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi. Sztuki tej nie udało się do tej pory dokonać żadnemu skialpiniście.

>> Brytyjskie media: brawurowa akcja elitarnej grupy polskich himalaistów na Nanga Parbat

Urodzony w Tychach Bielecki, mieszkający obecnie w podpoznańskiej wsi Łopuchowo, jako pierwszy na świecie stanął zimą na szczytach Gaszerbrum I (9 marca 2012) i Broad Peak (5 marca 2013), a ponadto na wierzchołkach Makalu (30 września 2011) i K2 (31 lipca 2012). Zimą tego roku brał udział w narodowej wyprawie na K2 pod kierunkiem Krzysztofa Wielickiego.

W styczniu tego roku Adam Bielecki, Jarosław Botor, Piotr Tomala i Denis Urubko wyruszyli śmigłowcami z bazy pod K2 na pomoc uwięzionym na Nanga Parbat Tomaszowi Mackiewiczowi i Francuzce Elisabeth Revol. Niestety udało się uratować tylko Elisabeth.

Zimowe wejście Elisabeth Revol i Mackiewicza 25 stycznia na szczyt Nanga Parbat jest drugim w historii. Francuzka, która przebywa obecnie w szpitalu w Sallanches, jest drugą na świecie kobietą, która zdobyła ośmiotysięcznik o tej porze roku, a Mackiewicz pierwszym Polakiem na wierzchołku tej góry zimą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

To on wyruszył na pomoc Revol i Mackiewiczowi. Dzisiaj przekracza kolejne granice
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.